Na Manhattanie powstaje oddział Instytutu Pileckiego [WIDEO]

W Nowym Jorku na Dolnym Manhattanie powstaje oddział Instytutu Pileckiego; opowie o naszej historii oraz historii dwóch totalitaryzmów, z którymi Polska przez całe lata musiała się zmagać - podkreślił szef MKiDN Piotr Gliński.

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Moduł komentarzy jest w trakcie przebudowy.
Parada w Nowym Jorku
Twitter.com/kultura_gov_pl

W sobotę i niedzielę minister Gliński przebywał z dwudniową wizytą w USA. W trakcie wizyty Gliński odwiedził m.in. budynek byłego muzeum zamachów 11 września przy Greenwich Street, gdzie w przyszłym roku otwarty ma zostać trzeci oddział Instytutu Pileckiego.

We wtorek na platformie X szef MKiDN umieścił wpis, w którym przypomniał, że "na Dolnym Manhattanie, na rogu Rector Street i Greenwich Street powstaje oddział Instytutu Pileckiego", dodając również, że będzie to trzeci zagraniczny oddział tej placówki.

Do wpisu minister Gliński dołączył nagranie, na którym stoi przed budynkiem, w którym będzie mieścić się biuro oddziału Instytutu w Nowym Jorku. "To trzeci zagraniczny oddział (poza oddziałami w Berlinie i Rapperswilu - red.), który opowiada o polskiej historii i opowiada też historię dwóch totalitaryzmów z którymi Polska przez całe lata musiała się zmagać, a rotmistrz (Witold) Pilecki jest symbolem walki z tymi dwoma totalitaryzmami" - powiedział Gliński w nagraniu.

Instytut Solidarności i Męstwa im. Witolda Pileckiego, powołany w 2017 r., prowadzi m.in. badania historyczne – w szczególności badanie, dokumentowanie i poszerzanie wiedzy na temat totalitaryzmów XX w., a także udostępnia relacje ofiar i świadków zbrodni totalitarnych oraz popularyzuje wiedzę na ten temat. Działa także na rzecz upamiętniania osób zasłużonych dla narodu polskiego w dziele pielęgnowania pamięci lub niesienia pomocy obywatelom polskim lub Polakom o innej przynależności państwowej, którzy byli ofiarami niemieckich i sowieckich zbrodni.

 Źródło: niezalezna.pl, pap

 

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Moduł komentarzy jest w trakcie przebudowy.
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo