Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »

Szczątki ponad stu Polaków zamordowanych przez Niemców odkryto w Dolinie Śmierci

Prace poszukiwawcze prokuratorów IPN oraz biegłych, trwające od 28 kwietnia 2024 roku w Dolinie Śmierci w Chojnicach, doprowadziły do odnalezienia dwóch masowych mogił, w których odkryto szczątki co najmniej 100 osób. O tym fakcie poinformował 23 maja 2024 roku prok. Andrzej Pozorski, dyrektor Głównej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, zastępca prokuratora generalnego podczas konferencji prasowej z udziałem dr Karola Nawrockiego, prezesa IPN.

Poszukiwania w Chojnicach
Daniel Frymark - ipn.gov.pl

W pierwszej mogile znaleziono pozbawione układu anatomicznego szczątki ludzkie pochodzące od co najmniej 20 osób – kobiet i mężczyzn w wieku od 20 do 40 lat. Przy szczątkach ujawniono przedmioty należące do ofiar, w tym ozdobne spinki do mankietów męskich koszul, metalowego orzełka pochodzącego najprawdopodobniej z czapki leśnika, różaniec, medalik z wizerunkiem Matki Boskiej, krzyżyk bez łańcuszka, klucze od drzwi mieszkań, guziki, fragmenty odzieży, co potwierdza, że pokrzywdzonymi były osoby cywilne.

W drugiej mogile odnaleziono szkielety co najmniej 80 osób – mężczyzn w wieku ok. 22–30 lat. Ofiar były ułożone w pozycji ,,na plecach i ,,na brzuchu”. Na części czaszek widoczne są otwory wlotowe i wylotowe po pociskach z broni palnej. Dokładna liczba ofiar zostanie ustalone po wyjęciu wszystkich szczątków ludzkich z mogiły.

Ustalenia śledztwa oraz dotychczasowe wyniki oględzin miejsca, w którym ujawniono drugą zbiorową mogiłę pozwalają na przyjęcie, że znaleziono szczątki pensjonariuszy Krajowego Zakładu Opieki Społecznej w Chojnicach, którzy pod koniec października 1939 roku w tym miejscu zostali rozstrzelani przez funkcjonariuszy niemieckich, a ich ciała oprawcy ukryli w byłych polowych umocnieniach wojskowych.

Zabezpieczono także łuski i pociski kal. 7, 62 mm i 9 mm, pochodzące od broni strzeleckiej typu Browning, Parabellum i Mauser, powszechnie używanej przez grupy operacyjne niemieckiej policji i służb bezpieczeństwa oraz jednostki paramilitarne Selbstschutzu. Pociski odnaleziono pod szczątkami ludzkimi, co może świadczyć o tym, że do ofiar leżących w transzei strzelano znad jej krawędzi, względnie strzałami dobijano żyjące jeszcze osoby.

Czynności są prowadzone przez prokuratora Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Gdańsku z udziałem interdyscyplinarnego zespołu biegłych z zakresu archeologii, antropologii fizycznej oraz broni palnej i amunicji z Uniwersytetu Łódzkiego i Uniwersytetu Rzeszowskiego, którzy realizują przy tym projekt naukowy finansowany przez Narodowe Centrum Nauki pt. Archeologia Zbrodni Pomorskiej.

Prokuratorzy Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Gdańsku w ramach prowadzonego śledztwa planują przeprowadzenie czynności także w kilku innych wytypowanych już miejscach Pomorza Gdańskiego, gdzie mogą się znajdować zbiorowe mogiły ofiar ,,Zbrodni Pomorskiej 1939 roku”. 

 Źródło: ipn.gov.pl

 

#Zbrodnia Pomorska #Dolina Śmierci #Chojnice #poszukiwania ipn #niemieckie zbrodnie wojenne

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Magdalena Łysiak
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo