Ruda WRON-a rozdrażniona » czytaj więcej w Gazecie Polskiej! Więcej »

Okruchy antyku w Polsce

Elementy z grobu książęcego w Giebułtowie, brązowy posążek Dionizosa odkryty w okolicy Sieradza oraz ponad tysiąc innych artefaktów można zobaczyć na wystawie „Okruchy Antyku – importy rzymskie na ziemiach polskich” otwartej w Muzeum Zamkowym w Sandomierzu. Celem wystawy jest podkreślenie znaczenia wpływu, jaki wywarło Cesarstwo Rzymskie na tereny dzisiejszej Polski.

Zabytki rzymskie w Sandomierzu
archiwum - Muzeum w Sandomierzu

Rzymscy historycy m.in. Tacyt, Pliniusz czy Jordanes wykazywali zainteresowanie ludami zamieszkującymi tereny znajdujące się poza granicami imperium. Wynikało to głównie ze względu na handel, utrzymywany poprzez tzw. szlak bursztynowy, łączący basen Morza Śródziemnego z ziemiami leżącymi na południowym wybrzeżu Morza Bałtyckiego.

Na ekspozycji znalazły m.in. naczynia terra sigillata, rzymskie miecze oraz brązowe i srebrne ozdoby, naszyjniki z bursztynu i szkła, posążek Bachusa, zabytki z grobów książęcych w Giebułtowie i Sandomierzu – Krakówce, a także wiele innych artefaktów.
 

Warto zaznaczyć, że właśnie w tym okresie działało już w Górach Świętokrzyskich wielkie centrum metalurgiczne, którego geneza związana była z napływem importów rzymskich na te tereny. Wystawa ma również na celu przybliżenie ogólnoeuropejskiej historii oraz pokazanie europejskiego wymiaru dziedzictwa materialnego i historii regionu świętokrzyskiego.

– zwrócił uwagę Marcin Kapka rzecznik prasowy Muzeum Zamkowego w Sandomierzu.

Ekspozycja będzie dostępna dla zwiedzających do 15 maja

 

 Źródło: pap.pl, Muzeum w Sandomierzu

 

#starożytny Rzym #czasy antyku #zabytki rzymskie na ziemiach polskich #Sandomierz #wystawa

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Magdalena Łysiak
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo