Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »

Listy z czasów Powstania Warszawskiego znaleziono na śmietniku

Walizka, pamiątka z okresu powstania, trafiła do Muzeum Powstania Warszawskiego. „Wiąże się z nią niezwykła historia, która świadczy o wrażliwości i uważności na pamiątki związane z powstaniem” – powiedziała PAP rzeczniczka Muzeum Powstania Warszawskiego Anna Kotonowicz. Walizka należała najprawdopodobniej do Katarzyny z Pietrusińskich Bojarskiej. Zgodnie z opisem we wnętrzu walizki kobieta miała wynieść w niej swój dobytek 5 sierpnia 1944 r. w czasie Powstania Warszawskiego.

Listy z walizki
archiwum MPW - Muzeum Powstania Warszawskiego

Walizka trafiła do MPW również z czterema umieszczonymi w środku listami z lat 1943 i 1944.
 

Listy te pisała prawdopodobnie córka Katarzyny z Pietrusińskich Bojarskiej – Donata, która w tym czasie przebywała w Czerwinie. Opisuje w nich swoje życie codziennie, ale także troski i obawy. Historia ta jest niezwykła dzięki wrażliwości i uważności osoby, która idąc ul. Szymanowskiego, zauważyła w kontenerze przedmioty wyrzucone z jednego z czyszczonych mieszkań. Wśród nich była walizeczka w dość kiepskich stanie. Po jej otwarciu okazało się – dzięki napisowi na papierze, którym była ona wyściełana – że walizka została wyniesiona z Powstania Warszawskiego 5 sierpnia 1944 r. przez Katarzynę z Pietrusińskich Bojarską.

– powiedziała rzeczniczka MPW Anna Kotonowicz, która zaapelowała również do osób, czyszczących mieszkania, piwnice i strychy, i znajdujące przedmioty związane z okresem okupacji i Powstania Warszawskiego, aby przyniosły je do MPW.

Muzeum Powstania Warszawskiego przyjmuje fotografie z okresu Powstania Warszawskiego, a także te ukazujące Warszawę przedwojenną, okupacyjną i powojenną (zdjęcia dokumentujące zniszczenia stolicy). Ponadto do muzeum można przynieść okupacyjne i konspiracyjne dokumenty i inne pamiątki związane z Warszawą i jej mieszkańcami, a przede wszystkim z uczestnikami Powstania Warszawskiego. MPW przyjmuje również przedmioty przedwojenne lub powojenne, jeśli związane są pośrednio (lub w ciekawy sposób) z powyższym okresem oraz te współczesne, które nawiązują tematyką do okresu Powstania Warszawskiego, np. sztuka współczesna (obrazy, rzeźby i inne prace plastyczne). Do muzeum można także przynosić muzealia niemieckie, zdjęcia, dokumenty, a także wspomnienia, relacje czy pamiętniki z okresu powstania i okupacji w Warszawie.

 

 Źródło: pap.pl; Muzeum Powstania Warszawskiego

 

#Muzeum Powstania Warszawskiego #II wojna światowa #Warszawa pod okupacją #walizka z listami z powstania

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Moduł komentarzy jest w trakcie przebudowy.
redakcja
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo