Putin chce przejąć kontrolę nad Zachodem To jego ostateczny celi » więcej w Gazecie Polskiej! CZYTAJ TERAZ »

Katyń – sowiecka zbrodnia nieosądzona

Polskę i Estonię w najnowszej historii łączą podobne doświadczenia. Niemiecko-sowiecki pakt o nieagresji, zwany paktem Ribbentrop-Mołotow, podpisany 23 sierpnia 1939 roku, w przededniu wybuchu II wojny światowej, odcisnął piętno na obu państwach. Na ponad pół wieku znalazły się w strefie pływów imperializmu sowieckiego. Integralną częścią paktu był tajny protokół, który rozgraniczał strefę wpływów niemieckich i sowieckich w Polsce, w państwach bałtyckich oraz w Rumunii. Na jego mocy część ziem polskich, a także Estonia zostały włączone do ZSRS.

Odnalezione w Katyniu: nieśmiertelnik i pamiątkowy medalik chrzcielny
archiwum - Bundesarchiv

W związku upamiętnieniem ofiar Zbrodni Katyńskiej z udziałem premier Estonii Kai Kallas oraz prezesa IPN dr. Karola Nawrockiego na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie 11 kwietnia 2024 roku, w 84. rocznicę Zbrodni Katyńskiej, na kanale IPNtv obejrzeć można spot zatytułowany „Katyń – sowiecka zbrodnia nieosądzona”, przygotowany przez Biuro Współpracy Międzynarodowej IPN. Materiał jest dostępny w dwóch wersjach językowych: polskiej i angielskiej.  

· wersja polska: Katyń – sowiecka zbrodnia nieosądzona [SPOT]

· wersja angielska: The Katyn Massacre – unpunished Soviet Crime [SPOT]

 

W materiale przypomniano o sowieckim mordzie dokonanym wiosną 1940 roku w Katyniu i innych miejscach na blisko 22 tysiącach obywateli polskich, w tym na oficerach Wojska Polskiego. Przez dziesięciolecia sowieccy sprawcy Zbrodni Katyńskiej zaprzeczali swojej odpowiedzialności za ten mord. Jednocześnie – razem z polskimi komunistami wznosili obiekty propagandowe ku czci Armii Czerwonej, która przyniosła Polsce i krajom Europy Wschodniej nowe zniewolenie.

Instytut Pamięci Narodowej oraz  instytucje w innych krajach byłego bloku sowieckiego od lat usuwają te obiekty, które uwłaczają pamięci pomordowanych w Katyniu oraz 100 milionów ofiar światowego komunizmu.

Za prowadzony proces dekomunizacji przestrzeni publicznej Federacja Rosyjska wpisała, między innymi prezesa IPN dr. Karola Nawrockiego oraz Premier Estonii Kaję Kallas na listę osób ściganych.

 Źródło: ipn.gov.pl

 

#zbrodnie sowieckie #Katyń #Estonia #dekomunizacja #IPN

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Magdalena Łysiak
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo