Kapitan Elżbieta Windsor

Kiedy rozpoczęła się II wojna światowa, brytyjska rodzina królewska pozostała w Londynie, choć doradcy króla sugerowali ewakuację Elżbiety i Małgorzaty do Kanady. Słynna stała się odpowiedź ich matki królowej Elżbiety: „Dzieci nigdzie nie pojadą beze mnie, ja nie opuszczę króla, a król nie wyjedzie nigdy”. 13 października 1940 roku 14-letnia Elżbieta wygłosiła w radio swoje pierwsze publiczne przemówienie, zwracając się w nim do dzieci: „Gdy nastanie pokój pamiętajcie, to będzie pokój dla nas, dla dzieci, które uczynią lepszym świat jutra”.

Elżbieta w mundurze Auxiliary Territorial Service, 1945

Kiedy Elżbieta skończyła 16 lat wstąpiła w szeregi Women's Auxiliary Territorial Service, paramilitarnej organizacji dla kobiet, utworzonej na rok przed wojną i szkolącej do służby pomocniczej w armii. Księżniczka nauczyła się najpierw jeździć samochodem, a potem została mechanikiem. Służbę ukończyła w stopniu kapitana. Jak opisywała Barbara Maranzani Elżbieta:

Nauczyła się rozbierać, naprawiać i odbudowywać silniki oraz zmieniać opony, a także jak prowadzić każdą maszynę, na której pracowała, w tym jeepy, ciężarówki i karetkę pogotowia.

Podczas służby odwiedzili ją rodzice, o czym rozpisywała się prasa. Dzięki przykładowi następczyni tronu do Auxiliary Territorial Service wstąpiło wówczas wiele kobiet. Kiedy nadszedł koniec wojny Elżbieta wraz z Małgorzata wyszły na ulice Londynu i cieszyły się razem z jego mieszkańcami. 

 Źródło: niezalezna.pl

 

#Imperium Brytyjskie #II wojna światowa #księżniczka Elżbieta #służba wojskowa

Magdalena Łysiak
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo