Sprawdź gdzie kupisz Gazetę Polską oraz Gazetę Polską Codziennie Lista miejsc »

Głosy świadków putinowskiego totalitaryzmu

23 sierpnia jak co roku przypada Europejski Dzień Pamięci Ofiar Stalinizmu i Nazizmu (ustanowiony przez Parlament Europejski w dniu podpisania paktu Ribbentrop-Mołotow). Totalitaryzm niesie ze sobą wszystko to, czego boimy się i nie chcemy najbardziej na świecie.  Przemoc, bestialstwo, łamanie wszystkich praw człowieka.  Totalitaryzm odbiera człowiekowi i narodowi jego dorobek, jego bliskich, jego godność, jego prawo do istnienia. Kiedy łączą się dwa totalitaryzmy, cały świat przestaje być bezpieczny. A jednak świat zapomina. I przez to pozwala kolejnym totalitaryzmom rosnąć, często karmiąc je nawet nieświadomie. Albo świadomie.

Bucza
rbc.ua

Czy można bardziej pokazać oblicze totalitaryzmu, bardziej przypomnieć, bardziej przestrzec niż pokazując jego współczesną aktywność? Instytut Pileckiego zaprasza na spotkanie dotyczące losów dzisiejszych ofiar totalitaryzmu: więzionych, deportowanych i torturowanych. Wydarzenie odbędzie się w warszawskim KinoGram w Fabryce Norblina przy ul. Żelaznej 51/53 o g. 18.

Zaplanowano premierowy pokaz filmu autorstwa Hanny Berehowej „HerSons” zrealizowanego na podstawie świadectw zgromadzonych przez Centrum Dokumentowania Zbrodni Rosyjskich im. Rafała Lemkina. To obraz opowiadający historię czterech mieszkańców Chersonia porwanych z rodzinnego miasta i wywiezionych najpierw na Krym, a następnie osadzonych w moskiewskim więzieniu – Lefortowie. Śledząc ich losy, poznajemy mechanizmy łamania praw człowieka przez Federację Rosyjską: od nieuzasadnionego zatrzymania po fizyczne wyniszczenie.

Po projekcji odbędzie się debata na temat nielegalnej deportacji do Rosji i bezpodstawnego pozbawiania wolności przez rosyjskie sądownictwo. W rozmowie udział weźmie autorka dokumentu Hanna Berehova, oraz świadkowie filmowanych wydarzeń, którzy złożyli świadectwo w Centrum Lemkina, a także dziennikarze i eksperci ds. Europy Wschodniej, którzy przyjrzą się kontekstowi prawnemu i historycznemu tych zagadnień: dr Elżbieta Mikos-Skuza, Agnieszka Romaszewska-Guzy, Maria Stepan, dr Łukasz Adamski oraz Maciej Jastrzębski.

Darmowe wejściówki rozprowadzane są na stronie:

https://nowebilety.kinogram.pl/cinema/pl/kinogram/film/kup-bilet/889ec21e-9c6d-4f07-ae83-375369e3e546

 Źródło: instytutpileckiego.pl

 

#Centrum Lemkina #Instytut Pileckiego #zbrodnie rosyjskie #Europejski Dzień Pamięci Ofiar Stalinizmu i Nazizmu

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Magdalena Łysiak
Wczytuję ocenę...
Wideo