Koszulka "Nie Bać Tuska" TYLKO U NAS! Zamów już TERAZ!

Aleja sarkofagów w Tios

Wykopaliska prowadzone w nekropoli z okresu grecko-rzymskiego starożytnego miasta Tios, leżącego w północnej Turcji, odkryły do tej pory: 96 sarkofagów, 23 komory grobowe oraz 1317 przedmiotów. Tios to, jak do tej pory, jedyna starożytna osada w regionie Morza Czarnego, które nie zostało zabudowane nowoczesnym miastem.

Aleja sarkofagów w Tios
mat. - Anadolu Agency

Wykopaliska prowadził profesor Şahin Yıldırım, przewodniczącego wydziału historii sztuki z Uniwersytetu Bartin. Yıldırım podkreślił bezprecedensowy charakter obszaru nekropolii, nieporównywalnego z żadnym innym starożytnym mieście w tym regionie.

Już w początkowych pracach napotkaliśmy rozległy obszar nekropolii powstałej w końcu V wieku p.n.e., a używanej aż do V wieku n.e. Od początku teren ten był przeznaczony na cmentarz i budowany, zgodnie z ówczesnymi zwyczajami jako miasto umarłych, pełne ulic, alejek czy tarasów.

– mówił w wywiadzie dla Daily Sabah.

Szczególnie znaczące było odkrycie 500-metrowej ulicy, przy której po obu stronach stoją sarkofagi. Na zboczach odkopano grobowce komorowe należące do bogatych przedstawicieli społeczeństwa. Archeolodzy mówią, że do tej pory nie spotkali jeszcze nekropolii tak ogromnej skali w całym obszarze Turcji.

Prof. Yıldırım zwrócił uwagę, że z powodu braku murów wokół miasta, cmentarz badał często łupem złodziei. Znaleziono dowody najazdu gockiego i zniszczenia części grobowców, które potem zostały odbudowane. Wykopaliska ujawniły w wielu grobach ludzkie szkielety, a inskrypcje wskazywały na pochówki wielu pokoleń całych rodzin. Podkreślając znaczenie znalezisk, Yıldırım dodał, że:

Odkryto nagrobki i inskrypcje wskazujące, że znaczna część mieszkańców tego miasta w czasach cesarza Marka Aureliusza uzyskała prawo do bycia obywatelami cesarstwa rzymskiego. Natknęliśmy się też na groby, które należały do rzymskich legionistów.

Starożytne miasto Tios, znane również jako Tium lub Filyos, zostało założone przez greckich kolonistów pochodzących z Miletu, około VII wieku p.n.e. Według relacji historycznych zostało nazwane na cześć Tiosa, kapłana bogini Kybele, która podobno nakazała mu założyć tu osadę. Strategiczne położenie miasta nad brzegiem Morza Czarnego sprawiło, że było ono ważnym ośrodkiem handlowym. Jego bogata historia znajduje odzwierciedlenie w widocznej mieszance wpływów greckich, rzymskich, a później bizantyjskich.

 



Źródło: ancient-origins.net, Anadolu Agency

 

#Tios #wykopaliska w Turcji #rzymskie miasto #rzymska nekropolia #aleja sarkofagów

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Magdalena Łysiak
Wczytuję ocenę...
Wideo