XVIII-wieczny dwór i ogród Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach (woj. małopolskie) trafią w przyszłości pod opiekę państwa polskiego. List intencyjny w tej sprawie podpisano w poniedziałek w Europejskim Centrum Muzyki imienia kompozytora.
Sygnatariuszami dokumentu są: minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński, Elżbieta i Krzysztof Pendereccy, marszałek województwa małopolskiego Witold Kozłowski oraz dyrektor Europejskiego Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego Adam Balas.
Wolę przekazania dworu i arboretum (ogród z drzewami i krzewami) Skarbowi Państwa wyrazili Elżbieta i Krzysztof Pendereccy.
Podpisany list rozpoczyna proces zmierzający do tego, aby państwo polskie pozyskało (nie wiadomo jeszcze, na jakich zasadach, strony będą nad tym pracować) dwór, park i arboretum Pendereckich w Lusławicach – teren, o którym mowa zajmuje ponad 30 ha. Dwór pochodzi z XVIII w., a przynależny do niego lamus z XVI w. W ogrodzie i parku rośnie 1,8 tys. gatunków drzew i krzewów, którymi opiekują się Elżbieta i Krzysztof Pendereccy.
Posiadłość w Lusławicach Pendereccy zakupili od prywatnych właścicieli w 1974 r. Obok dworu i ogrodu od 2013 r. działa Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego – na liczącym ok. 5 ha terenie przekazanym przez Pendereckich Skarbowi Państwa.
Europejskie Centrum Muzyki to instytucja kultury prowadzona przez resort kultury, samorząd województwa małopolskiego oraz Stowarzyszenie Akademia im. Krzysztofa Pendereckiego, Międzynarodowe Centrum Muzyki