Clifford Chance i kagiebiści od remontu Tu-154 » czytaj więcej w Gazecie Polskiej! Więcej »

Bronisław Piłsudski bohaterem wystawy na Białorusi

Wystawę prezentującą biografię i dorobek naukowy etnografa Bronisława Piłsudskiego otwarto w czwartek w Mińsku. Można na niej obejrzeć eksponaty ze zbiorów Muzeum Tatrzańskiego, z którym brat Józefa Piłsudskiego współpracował po powrocie z zesłania w Rosji.

fot. TVP

Była to postać wyjątkowa, wybitny naukowiec, człowiek o szalenie interesującej biografii

– powiedziała PAP dyrektor Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem Anna Wende-Surmiak o prezentowanej w Mińsku postaci i dorobku Bronisława Piłsudskiego, znanego etnografa, badacza m.in. rdzennych ludów Sachalinu na Dalekim Wschodzie. 

Ekspozycję „Bronisław Piłsudski (1866-1918). Z Sachalinu do Zakopanego. Podróż etnograficzna” można oglądać w stołecznej Galerii Michaiła Sawickiego do 13 maja. 

Jak podkreślił podczas jej otwarcia charge d’affaires Ambasady RP w Mińsku Michał Chabros, Bronisław Piłsudski, wybitny etnograf, był jednym z wielu zesłańców polskich, którzy zasłużyli się dla nauki, prowadząc badania na Syberii i Dalekim Wschodzie Rosji. Bronisław, starszy brat Józefa Piłsudskiego, w wieku 21 lat został zesłany na Sachalin. Za udział w spisku, którego celem był zamach na życie cara Aleksandra III, był najpierw skazany na śmierć, a następnie karę zamieniono mu na zesłanie.

Na Sachalinie, jak przypomniała Wende-Surmiak, najpierw pracował fizycznie jako drwal, a następnie został skierowany do pracy biurowej. Z czasem Piłsudski rozpoczął prowadzenie badań etnograficznych nad ludami tubylczymi Ajnów i Gilaków, pojął za żonę przedstawicielkę plemienia Ajnów. 

Jak powiedziała prezentując wystawę jej kurator Anna Kozak, kierowniczka Działu Etnograficznego Muzeum Tatrzańskiego, „Bronisław Piłsudski to uniwersalny przykład, jak w trudnych warunkach zesłania, problemów zdrowotnych i ekonomicznych można zostawić po sobie tyle dobrego i zjednoczyć wielu ludzi wokół ważnych spraw”.

Ekspozycja w Mińsku to już czwarta edycja poświęconej Piłsudskiemu wystawy, która była dotąd prezentowana m.in. w Zakopanem i w Wilnie. W jej przygotowanie zaangażowane były oprócz Muzeum Tatrzańskiego im. Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem także Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku i Fundacja Rodziny Józefa Piłsudskiego, Muzeum Miejskie w Żorach, Biblioteka Naukowa Polskiej Akademii Umiejętności i Polskiej Akademii Nauk w Krakowie. 

Ekspozycję w białoruskiej stolicy zorganizowano m.in. dzięki wsparciu Instytutu Polskiego w Mińsku i Ambasady RP, Muzeum Historii Miasta Mińska.

 Źródło: PAP, niezalezna.pl

 

#Bronisław Piłsudski #wystawa #Białoruś #Mińsk #etnografia

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
redakcja
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo