Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce ogłosiło konkurs na projekt nagrobka-pomnika, który stanie na tamtejszym cmentarzu parafialnym w miejscu pochówku pięciu żołnierzy antykomunistycznego podziemia zamordowanych w 1946 r. Ich szczątki zostały odnaleziono w 2015 r. Byli to Bolesław Gnoza, Bronisław Lis, Władysław Prusaczyk oraz bracia Dominik i Ludwik Trzcińscy. Wszyscy zostali rozstrzelani w marcu 1946 r. przez funkcjonariuszy UB i KBW w lesie w miejscowości Łodziska.
Nagrobek-pomnik ma upamiętniać jednocześnie wszystkie ofiary komunistycznego terroru z terenu północnego Mazowsza i Kurpiów, także jako miejsce spoczynku kolejnych Żołnierzy Wyklętych, których szczątki uda się odnaleźć i zidentyfikować w przyszłości – powiedział dyrektor muzeum Jacek Karczewski.
Miejsce zakopania zwłok odnaleziono dzięki Józefowi Głażewskiemu, który zbierając z ojcem w lesie chrust, był świadkiem egzekucji.
Oznaczył grób i przez blisko 70 lat otaczał go opieką. Prace archeologiczne i ekshumację pięciu ofiar komunistycznego terroru z leśnej mogiły w Łodziskach, wśród których byli żołnierze Narodowego Zjednoczenia Wojskowego (NZW), przeprowadziła Fundacja Niezłomni im. Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki”. Ich tożsamość potwierdzono na podstawie badań porównawczych DNA w Instytucie Genetyki Sądowej w Bydgoszczy.
To pierwsi Żołnierze Wyklęci, których szczątki odnaleziono na terenie naszego regionu i następnie zidentyfikowano. Chcemy uhonorować ich w godny sposób i wyróżnić miejsce ich spoczynku by ich rodziny, ale też inne osoby odwiedzające cmentarz parafialnych mogły zatrzymać się przed nagrobkiem-pomnikiem na chwilę zadumy i modlitwy. Mamy nadzieję, że to miejsce, gdzie spoczywa obecnie pięciu Żołnierzy Wyklętych, stanie się symbolem przywracania pamięci. Chcielibyśmy, by było to także miejsce spoczynku kolejnych żołnierzy podziemia niepodległościowego, których szczątki w przyszłości uda się odnaleźć, zidentyfikować i z należnymi honorami pochować. Wiemy o ponad 500 ofiarach poległych lub zamordowanych na naszym terenie w czasach komunistycznego terroru, których mogiły do dzisiaj nie zostały odkryte
– podkreślił Karczewski.
Dyrektor ostrołęckiego muzeum ma nadzieję, że nagrobek-pomnik na tamtejszym cmentarzu parafialnym powstanie jeszcze w tym roku. Komisja konkursowa wybierze projekt, który będzie spełniał wymogi zarówno artystyczne, jak i techniczne.
Konkurs ma charakter otwarty.
Prace można przesyłać do 30 maja na adres Urzędu Miasta Ostrołęka pocztą lub składać tam osobiście. Zgodnie z regulaminem konkursu projekty, które należy wykonać w formie graficznej i opisowej „w warstwie architektoniczno-rzeźbiarskiej”, powinny „twórczo nawiązywać do historii i dziedzictwa Żołnierzy Niezłomnych”, przy czym forma nagrobka-pomnika musi uwzględniać możliwość kolejnych pochówków oraz inskrypcji.
Honorowy patronat nad konkursem objął prezydent Ostrołęki Janusz Kotowski. Ogłoszenie wyników planowane jest na 30 czerwca.
Źródło: muzeumzolnierzywykletych.pl,dzieje.pl
#cmentarz #Ostrołęka #Wyklęci #żołnierze #pomnik
Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
MŁ