Rząd w tajemnicy przygotowuje przyjęcie masowej fali migrantów » więcej w Gazecie Polskiej! CZYTAJ TERAZ »

Stan wojenny – pierwsze strzały do robotników

Kopalnia „Manifest lipcowy” w Jastrzębiu-Zdroju została rankiem 15 grudnia 1981 roku otoczona przez oddziały milicji i wojska.

By Mariuszjbie z polskiej Wikipedii, CC BY-SA 2.5, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=8398450
Kopalnia „Manifest lipcowy” w Jastrzębiu-Zdroju została rankiem 15 grudnia 1981 roku otoczona przez oddziały milicji i wojska. Przed południem rozpoczął się szturm, bramę sforsowały czołgi  i żołnierze wdarli się na teren zakładu. 

Górnicy bohatersko i wielkim poświęceniem stawiali opór. Wojsko użyło najpierw petard i gazów łzawiących, jednak członkowie plutonu specjalnego oddali w stronę strajkujących strzały z broni palnej. Był to pierwszy przypadek użycia broni ostrej w stanie wojennym. Dzień później pluton specjalny ZOMO strzelał w katowickiej kopalni Wujek, zabijając dziewięć osób. 
Po południu siły pacyfikujące „Manifest lipcowy” wycofano, protestujący zaczęli rozchodzić się do domów. Zatrzymanych zostało kilku uczestników protestu. Czterech górników z rananmi postrzałowymi przewieziono do szpitala górniczego w Jastrzębiu, kule wyjęte z ran zabrała SB. 
Jednym z postrzelonych był Czesław Kłosek, któremu pocisk po rykoszecie przeszedł przez gardło i do dzisiaj tkwi w kręgosłupie. Dzięki jego doniesieniu IPN zajął się sprawą utrudniania pierwszego śledztwa w sprawie pacyfikacji śląskich kopalń. W 2004 roku oskarżono o tuszowanie sprawy trzech byłych prokuratorów wojskowych. W 2010 roku Wojskowy Sąd Okręgowy w Warszawie, na wniosek prokuratury, umorzył tę sprawę z powodu przedawnienia. Uzasadnił to uchwałą Sądu Najwyższego stwierdzającą, że sprawy o zbrodnie komunistyczne zagrożone karą do pięciu lat więzienia przedawniły się w 1995 roku.

 Źródło: polskieradio.pl,dzieje.pl

 

#wojenny #stan #manifest #kopalnia #pacyfikacja

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Wczytuję ocenę...
Wideo