Ruda WRON-a rozdrażniona » czytaj więcej w Gazecie Polskiej! Więcej »

Prof. Szwagrzyk szuka ofiar terroru w Sieradzu

W Sieradzu zespół dr. hab. Krzysztofa Szwagrzyka rozpoczął prace ziemno-poszukiwawcze.

Krzysztof Sitkowski/Gazeta Polska
W Sieradzu zespół dr. hab. Krzysztofa Szwagrzyka rozpoczął prace ziemno-poszukiwawcze. IPN przeszukuje prawdopodobne miejsca pochówku ofiar terroru komunistycznego z lat 1945–1956 na terenie byłej siedziby Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego przy ul. POW 27.

O możliwym miejscu pochówku informował IPN Tadeusz Chowański, którego krewni walczyli w podziemiu. „Antoni Chowański, pseudonim Kuba zginął, zastrzelony przez żołnierzy UB, 15 marca 1950 roku we wsi Kurek w gminie Brąszewice – mówił w wywiadzie dla „Dziennika Łódzkiego”.

– Do dziś nie ma jednak swojego grobu. Nie wiemy, gdzie jest pochowany. Z naszych ustaleń wynika jednak, że może spoczywać w zbiorowej, bezimiennej mogile, która powinna znajdować się na terenie dawnego Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego przy obecnej ulicy POW 27, a dawniej 15 Grudnia w Sieradzu. Dokładnie w miejscu, gdzie były budy dla milicyjnych psów. Teren jest teraz zabetonowany”.

 
Tadeusz Chowański wypytywał też ludzi mieszkających niedaleko, wszystkich którzy mogli coś widzieć lub słyszeć.

„Może tam być pochowanych około 50 lub 60 osób. Podobno niektórych też tam rozstrzeliwano zakładając im na głowę, przed egzekucją, białe worki. Rozmawiałem z mężczyzną, któremu jedna z pań, nieżyjąca już, a mieszkająca obok, opowiadała o egzekucjach. Mówiła, że przed śmiercią skazani pytali >>Za co nas zabijacie?<<".

 

 Źródło: IPN

 

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo