Clifford Chance i kagiebiści od remontu Tu-154 » czytaj więcej w Gazecie Polskiej! Więcej »

Zaskakujące wyniki badań naukowców. W walce z COVID-19 może pomóc... szczepionka na gruźlicę

To może być przełom w pracach nad zapobieganiem epidemii koronawirusa! Wstępne badania przeprowadzone przez naukowców z New York Institute of Technology pokazują, że w krajach, które prowadzą program szczepień przeciwko gruźlicy, odnotowano mniejszą liczbę zachorowań i zgonów na COVID-19.

Zdjęcie ilustracyjne
Krzysztof Sitkowski/Gazeta Polska

- Badanie ma charakter wstępny, a jego wynik został upubliczniony na stronie, na której ukazują się materiały naukowe, które nie zostały jeszcze zrecenzowane i opublikowane w specjalistycznej prasie

- informuje Bloomberg. 

W co najmniej sześciu krajach prowadzone są już badania polegające na podawaniu pracownikom służby zdrowia i osobom starszym - czyli tym najbardziej narażonym na infekcję - szczepionki na gruźlicę, aby sprawdzić, czy rzeczywiście może ona zapewnić pewien poziom ochrony przed koronawirusem.

Główny autor opracowania - dr Gonzalo Otazu - rozpoczął pracę nad analizą po zauważeniu niewielu przypadków zakażeń w Japonii. Jak powiedział Blommbergowi, czytał już wcześniej, że stosowana przeciwko gruźlicy szczepionka BCG może też chronić przed innymi infekcjami. Otazu zaczął sprawdzać politykę dotyczącą tego szczepienia w poszczególnych państwach i zestawiać te dane z liczbą zachorowań i zgonów na Covid-19.

Badanie pokazuje, że w krajach, w których szczepionka jest rzadko stosowana, takich jak Włochy czy USA, odnotowano więcej przypadków Covid-19, natomiast w państwach, które od dłuższego czasu powszechnie stosują szczepionkę BCG wykryto mniej infekcji - te kraje to m.in. Japonia i Korea Południowa.

Bloomberg powołując się na ekspertów podkreśla jednak, że do wyników tej analizy należy podchodzić z wielką ostrożnością. Zaznacza się, że trwają intensywne badania naukowe, które mają pomóc w walce z koronawirusem, w tym prace nad szczepionkami.

Sam Otazu mówi, że żaden kraj na świecie nie zdołał opanować Covid-19 tylko dlatego, że jego populacja była chroniona przez BCG. Naukowiec jeszcze raz przypomina, że aby opanować rozprzestrzenianie się koronawirusa, należy stosować powszechnie polecane metody: ograniczać kontakty społeczne, przeprowadzać testy na obecność wirusa i izolować chorych.

 Źródło: PAP, niezalezna.pl

 

#epidemia #gruźlica #koronawirus

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
redakcja
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo