Sprawdź gdzie kupisz Gazetę Polską oraz Gazetę Polską Codziennie Lista miejsc »

Szczyt zachorowań w kwietniu, a wygaszenie epidemii w maju? Najnowsze prognozy dla Polski

Z najnowszych danych amerykańskiego instytutu badawczego Institute for Health Metrics and Evaluation wynika, że szczytu zachorowań możemy spodziewać się w Polsce w dniach 21-24 kwietnia. Jednocześnie eksperci przeprowadzili projekcje dla każdego kraju oparte o najnowsze, aktualizowane na bieżąco statystyki. W raporcie uwzględniono, kiedy możemy spodziewać się szczytu zachorowań, wraz ze szczytem prognozowanych zgonów z powodu COVID-19 oraz prognozę zakładającą, kiedy w poszczególnych krajach można będzie spodziewać się wygaszenia epidemii.

Gerd Altmann; pixabay.com / Creative Commons CC0

Institute for Health Metrics and Evaluation (IHME) to instytut badawczy działający na University of Washington w Seattle w dziedzinie globalnej statystyki zdrowia i oceny wpływu. Instytutem kieruje dr Christopher J.L. Murray, światowej sławy lekarz i ekonomista zdrowia oraz profesor na Wydziale Globalnego Zdrowia Uniwersytetu Waszyngtońskiego, który jest częścią School of Medicine.

Co szczególnie istotne Institute for Health Metrics and Evaluation gromadzi dane dotyczące zdrowia ze wszystkich dostępnych źródeł. Opracowuje innowacyjne narzędzia analityczne do śledzenia trendów w zakresie śmiertelności, chorób i czynników ryzyka, a także wykorzystuje wiele wyników swoich badań w zakresie wizualizacji danych. Ocenia interwencje, takie jak szczepionki, polityka kontroli malarii, badania przesiewowe w kierunku raka i opieka antykoncepcyjna. Aby umożliwić badaczom powielanie pracy IHME i wspieranie nowych badań, IHME stworzyło globalną wymianę danych zdrowotnych (GHDx), w której metody i wyniki są katalogowane i swobodnie dostępne.

Najnowszym projektem instytutu badawczego jest raport dotyczący pandemii koronawirusa.
Projekcje przygotowane dla każdego kraju uwzględniają m.in. warunki panujące w szpitalach (dostępność łóżek i zapotrzebowanie na nie) oraz prognoza, kiedy można spodziewać się szczytu zachorowań i maksymalnego wzrostu dziennej liczby zgonów, a kiedy zacznie się tzw. wypłaszczanie, czyli w wygaszanie skutków epidemii.

Na szczególną uwagę w kontekście Polski zasługuje zestawienie dotyczące dostępnej liczby łóżek w szpitalach i zapotrzebowania na nie. Zgodnie z danymi obecnie potrzeba ok. 2 tys. 763 łóżek, w tym 634 na oddziałach intensywnej terapii. Tymczasem dostępnych jest 119 tys. 341 łóżek, a na oddziałach intensywnej terapii: 4 tys. 991 łóżek.

Poniżej publikujemy wykresy odpowiednio dla Polski, Francji i Wielkiej Brytanii [Grafika powiększy się w nowym oknie po kliknięciu]

[fot. print screen http://covid19.healthdata.org]

W przypadku prognoz dla Polski, eksperci Institute for Health Metrics and Evaluation zakładają, że w okolicach 21 kwietnia należy spodziewać się szczytu zachorowań, czyli momentu szczytowego obłożenia w szpitalach. Z kolei na 24 kwietnia prognozowany jest szczyt dziennej liczby zgonów.

Z przedstawionych danych wynika również, że w przypadku Polski eksperci prognozują wygaszenie śmiertelności z powodu koronawirusa do końca maja.

Szczegółowe prognozy dla Polski [Grafika powiększy się w nowym oknie po kliknięciu]

[fot. print screen http://covid19.healthdata.org/poland]

 



Źródło: niezalezna.pl, http://covid19.healthdata.org

#koronawirus #epidemia #pandemia

redakcja