Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »

Za tydzień ruszają w Wiedniu szczepienia dla dzieci 5-12 lat

Władze Wiednia podjęły decyzję o umożliwieniu szczepienia dzieci w wieku 5-12 lat przeciw Covid-19. Szczepienia te mają się rozpocząć już pod koniec przyszłego tygodnia – poinformował Peter Hacker (SPOe), szef wydziału zdrowia rady miejskiej w Wiedniu.

Zdjęcie ilustracyjne
pixabay.com

W Wiedniu szczepienia dzieci w wieku 5-12 lat powinny się rozpocząć już „w przyszłym tygodniu lub najpóźniej w kolejnym” – potwierdził Hacker. W czwartek decyzję w tej sprawie podjęła rada miasta. Hacker w programie telewizyjnym „Oe1 Morgenjournal” wyjaśnił, że powodem podjęcia decyzji była „ogromna presja ze strony rodziców” na szczepienie dzieci. Z tego też względu miasto postanowiło nie czekać na oficjalne zalecenia EMA (Europejska Agencja Leków).

„To, na czym miastu zdecydowanie zależy, to ochrona dużej liczby dzieci”

- wyjaśnia Michael Binder, dyrektor medyczny Wiedeńskiego Towarzystwa Zdrowia i doradca burmistrza Michaela Ludwiga (SPOe), na łamach portalu Wien.ORF. „Powinna istnieć oferta szczepień niskoprogowych, szczególnie dla tych dzieci, które mają dodatkowy problem medyczny, w przypadku którego szczepienie jest wskazane z jak najszybszej perspektywy. Oczywiście szczepienie będzie poprzedzone specjalistyczną konsultacją w przypadku każdego dziecka, przed podjęciem decyzji o zaszczepieniu” - powiedział.

Podkreślił, że ewentualne „ryzyko związane ze szczepieniem jest bardzo, bardzo małe, a korzyści z pewnością przeważają”.

Jak dodaje portal Puls24, w Wiedniu „jest już wielu lekarzy, którzy oferują te szczepienia off-label, poza systemem rejestracji, a setki dzieci w wieku od 5 do 12 lat zostało już zaszczepionych”. Mimo że szczepienia te nie są jeszcze oficjalnie rekomendowane dla grupy wiekowej 5-12 lat, „Wiedeń chce odpowiedzieć na życzenie ludności” – dodaje Puls24.

Federalny minister zdrowia Wolfgang Mueckstein (Zieloni) potwierdził, że możliwość szczepień dotyczy „wyjątkowych przypadków” - dzieci, które byłyby narażone na zwiększone ryzyko wskutek infekcji. Zaznaczył, że rodzice muszą wyrazić zgodę na szczepienie i zostać dokładnie poinformowani.

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

 

#świat

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

mg
Wczytuję ocenę...
Wideo