Unijni ekoszaleńcy zrujnują Polaków » czytaj w najnowszym numerze #GazetaPolska! Więcej »

Tak działają szczepienia przeciw COVID-19. Liczby nie kłamią

Szczepienia przeciw COVID-19 przynoszą efekty - tak wynika z danych dotyczących zakażeń i hospitalizacji. Jest ich co najmniej kilka razy mniej, niż przed rokiem, gdy szczepionka nie była jeszcze dostępna.

Zdjęcie ilustracyjne
pixabay.com

Kujawsko-pomorskie: Zdecydowanie mniej zakażonych i pacjentów w szpitalach

W szpitalach w województwie kujawsko-pomorskim zajęte są 92 na 384 łóżka covidowe i 4 z 36 respiratorów. Nowych zakażeń w piątek zaraportowano 77, czyli ponad czterokrotnie mniej niż rok temu.

Z danym przekazywanych przez Kujawsko-Pomorski Urząd Wojewódzki wynika, że w szpitalach regionu hospitalizowanych jest trzykrotnie mniej pacjentów niż rok temu. Wówczas 8 października było to 279 osób, a obecnie takich pacjentów jest 92. Sześciokrotnie mniej osób wymaga pomocy respiratora. Obecnie z takiego wsparcia w leczeniu korzysta 4 pacjentów, a rok temu było ich 24.

Znacznie mniej jest także nowych zakażeń. Dziś zaraportowano ich 77, a wówczas 311.

W woj. kujawsko-pomorskim jest wiele gmin, w których poziom zaszczepienia jest powyżej 55 proc. Liderem pod tym względem jest gmina Radziejów, gdzie zaszczepiono w pełni 62,9 proc. osób. W dużych miastach – Bydgoszczy i Toruniu – jest to odpowiednio 58,1 i 58 proc. Najgorzej w tym ujęciu wygląda gmina Lipno – 40,8 proc.

Świętokrzyskie: Wszystko pod kontrolą

Minionej doby w województwie świętokrzyskim zanotowano 28 nowych zakażeń koronawirusem, to prawie siedem razy mniej niż w analogicznym okresie ubiegłym roku. W szpitalach regionu z powodu COVID-19 przebywa obecnie 45 osób. Rok temu hospitalizowano 148 pacjentów.

Z danych świętokrzyskiego urzędu wojewódzkiego wynika, że w regionie przygotowanych jest 220 miejsc dla pacjentów z Covid-19, z tego zajętych 45. Szpitale mają 10 respiratorów, z czego siedem jest w użyciu. W analogicznym okresie ubiegłego roku (drugi piątek października 2021) w regionie padł wówczas rekord- odnotowano 192 zakażenia. W szpitalach przebywało 148 pacjentów z Covid-19, a 4251 było na kwarantannie.

- Wszystko jest na razie pod kontrolą – zapewnił Zbigniew Koniusz, wojewoda świętokrzyski, dodając:

"Patrząc na obecną liczbę osób hospitalizowanych, wygląda na to, że to są sezonowe zachorowania. Jednocześnie apelujemy o niebagatelizowanie zagrożenia, rozważenie noszenia maseczek na zewnątrz oraz ograniczenie przypadkowych kontaktów z innymi osobami, które mogą być chore"

Dodał, że jeśli zajdzie taka potrzeba rezerwa łóżek i respiratorów dla osób z Covid-19 może być zwiększona. "Nasze szpitale mają do dyspozycji 200 respiratorów z Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych" – poinformował Koniusz. W woj. świętokrzyskim w pełni zaszczepiły się ponad 502 tys. osób

 Źródło: PAP, niezalezna.pl

 

#koronawirus #szczepienia

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Moduł komentarzy jest w trakcie przebudowy.
mk
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo