Z OSTATNIEJ CHWILI
MRiPS: stopa bezrobocia rejestrowanego w końcu listopada br. wyniosła 5 proc. • • •

Macedonia Płn. dostała szczepionki od Polski

Polska przekazała Macedonii Północnej 200 tys. szczepionek przeciw COVID–19 – poinformowała Kancelaria Prezydenta. Przekazanie preparatów firmy Pfizer nastąpiło wczoraj w Skopje przy okazji wizyty polskiej pary prezydenckiej w tym kraju.

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Moduł komentarzy jest w trakcie przebudowy.
Zdjęcie ilustracyjne
Krzysztof Sitkowski/Gazeta Polska

W wydarzeniu, które odbyło się w Instytucie Transfuzjologii Kliniki Matki Teresy w Skopje, uczestniczyły pierwsze damy Polski i Macedonii Północnej Agata Kornhauser-Duda i Elizabeta Gjorgjevska, a także tamtejszy minister zdrowia Venko Filipce.

- W ostatnich kilkunastu miesiącach żyliśmy w niezwykle trudnej sytuacji spowodowanej koronawirusem, wrogiem atakującym narody na całym świecie. W tym kontekście uważam, że współpraca międzynarodowa ma szczególne znaczenie, bo tylko przy pomocy i współpracy międzynarodowej możemy walczyć z tym niewidzialnym wrogiem

 – mówiła w Skopje Agata Kornhauser–Duda, której wypowiedź zacytowano w komunikacie Kancelarii Prezydenta.

"Cieszę się, że podczas tej oficjalnej wizyty w Macedonii Północnej mogę przekazać 200 tys. dawek szczepionek jako darowiznę dla narodu macedońskiego" – dodała, zachęcając wszystkich, którzy nie są zaszczepieni, by to uczynili.

Pierwsza dama Macedonii Północnej podkreśliła, że darowizna jest kolejnym potwierdzeniem przyjaźni między dwoma narodami, ale także aktem solidarności potrzebnym w tym globalnym kryzysie.

"Jestem przekonana, że w ciągu dwóch ostatnich lat każdy z nas miał kogoś bliskiego, kto był chory na covid. Jestem przekonana, że wielu z nas straciło bliskich, krewnych, przyjaciół. Dlatego uważam, biorąc pod uwagę wszystkie istniejące i dostępne dane, że tylko szczepionka jest jedynym wyjściem z tej sytuacji. Tylko dzięki masowym szczepieniom uda nam się wyjść z tego kryzysu"

Minister zdrowia Macedonii Północnej – według relacji KPRP – powiedział, że dwa ostatnie lata pokazały, jak ważna jest pomoc i solidarność ze strony innych krajów. Podkreślił też, że Polska jest jednym z pierwszych państw, które ogłosiły uruchomienie mechanizmu solidarności i donacji szczepionek. Wcześniej – jak wynika z komunikatu Kancelarii Prezydenta – podczas roboczego lunchu małżonki prezydentów Polski i Macedonii Północnej rozmawiały o przedłużającej się pandemii, o szczepieniach oraz zachęcaniu do nich obywateli.

"Panie podjęły też temat nauczania zdalnego i jego konsekwencji dla młodych ludzi, rozmawiały na temat systemu edukacji w obu krajach i wybranych przez młodzież kierunkach studiów" – poinformowano w komunikacie KPRP.

Prezes Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych Michał Kuczmierowski informował, że do tej pory z Polski wyjechało ok. 15 mln dawek szczepionki przeciw COVID-19. Według wiceszefa MSZ Szymona Szynkowskiego vel Sęka Polska przekazała preparaty m.in. do Egiptu, Kenii, Gruzji, na Ukrainę, do Czarnogóry, Macedonii Północnej i wielu innych krajów

 Źródło: PAP, niezalezna.pl

 

#szczepionki #koronawirus

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Moduł komentarzy jest w trakcie przebudowy.
mk
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo