Koszulka NIEMIECKO - RUSKA SZAJKA TUSKA Zamów już TERAZ!

Szczepienia zagwarantują powrót do normalności? Minister Niedzielski odpowiada Niezalezna.pl

- Myślę, że w okolicach wakacji będziemy mogli zacząć normalnie funkcjonować - odpowiedział na nasze pytanie minister zdrowia Andrzej Niedzielski podczas konferencji prasowej poświęconej strategii szczepień przeciw koronawirusowi. Prof. Andrzej Horban, główny doradca premiera ds. Covid-19 przekazał, że "na początku należy ochronić grupy najbardziej narażone na śmierć".

fot. Aleksander Mimier/ niezalezna.pl

Dziś szef KPRM Michał Dworczyk zadeklarował, że od piątku rozpocznie się nabór podmiotów chcących stworzyć punkty szczepień na koronawirusa; łącznie w Polsce ma powstać ok. 8 tysięcy takich punktów, w każdej gminie po jednym. - Proces szczepień ruszy w Polsce w drugiej połowie stycznia - zapewnił minister.

Podczas konferencji prasowej zapytaliśmy, kiedy możemy spodziewać się wygaszania epidemii, przy założeniu, że strategia szczepień spełni swoją rolę, a miliony Polaków będą zaszczepione.

- Czy dziś można zadeklarować, że szczepionka zagwarantuje nam powrót do rzeczywistości, w jakiej żyliśmy przed wybuchem epidemii?

- precyzowaliśmy.


- Szczepionka będzie skuteczna wtedy, gdy zaszczepiona będzie większa część społeczeństwa. Na początku chcemy ochronić grupy najbardziej narażone na śmierć. Trzeba to jasno powiedzieć: szczepionka to środek medyczny mający na celu zapobieżenie śmierci

- odparł jako pierwszy prof. Andrzej Horban.

Powołując się na statystyki przypomniał, że „25 proc. osób (zakażonych -red.) w wieku powyżej 80 lat umiera”.

- Jeżeli zostaną zaszczepione skutecznie, a większość z nich zostanie zaszczepiona skutecznie, unikniemy zgonów - tłumaczył główny doradca premiera ds. COVID-19.

Zapewnił, że rząd za cel stawia sobie „uzyskanie odporności przez społeczeństwo i zatrzymanie transmisji wirusa”.

- Nie wyeliminujemy wirusa zupełnie ze środowiska, ale jesteśmy w stanie znacznie tę transmisję obniżyć - zakończył.

Do pytania Niezalezna.pl ustosunkował się również minister zdrowia Andrzej Niedzielski.

Wskazał, że „deklarowane przez producentów skuteczności szczepienia są bardzo obiecujące”.

- Parametry dwóch producentów plasują się powyżej 90 proc. Przypomnę, że szczepionka na grypę ma skuteczność ok. 60 proc. Po komplecie zaszczepień, koronawirus nie zniknie. Będzie dalej wśród nas, w środowisku, ale na pewno nie będzie powodował takiego kryzysu, jaki mamy od pół roku

- uspokajał minister Niedzielski.

Kiedy powrót do normalności?

- Można przyjąć, że będziemy szczepić milion osób miesięcznie. Wówczas w okolicach wakacji będziemy mieli coraz bardziej komfortową sytuację. Decyzja Europejskiej Agencji Leków (EMA - red.), kwestia logistyczna, dostarczenie tych szczepionek i tempo zgłaszania się ludzi - jest wiele warunków, które wpłyną na okres zakończenia epidemii - wskazał.

- Myślę jednak, że w okolicach wakacji będziemy mogli zacząć normalnie funkcjonować

- prognozował.

 Źródło: niezalezna.pl

 

#Michał Dworczyk #Andrzej Niedzielski #prof. Andrzej Horban #szczepionka na COVID-19 #koronawirus #COVID-19

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Aleksander Mimier
Wczytuję ocenę...
Wideo