Koszulka NIEMIECKO - RUSKA SZAJKA TUSKA Zamów już TERAZ!

Sprawiedliwi wśród Narodów Świata ze względu na pandemię w tym roku dostaną specjalne paczki świąteczne

Sprawiedliwi wśród Narodów Świata w tym roku otrzymają specjalne paczki na święta. Oprócz rzeczy, która potrzebne są, aby przygotować święta, dostaną także środki ochrony osobistej jak np. maseczki, które pozwolą im się chronić przed Covid-19 – przekazał Jonny Daniels, prezes fundacji From the Depths.

Zdjęcie ilustracyjne
pixabay.com/Pikist

"Będziemy osobiście dostarczać większości Sprawiedliwych świąteczne paczki. Znajdą się w nich maski, środki odkażające, a także dekoracje świąteczne i mnóstwo świątecznych potraw i innych smakołyków"

– opowiedział Jonny Daniels o szczegółach tej akcji, której towarzyszy kampania online zachęcająca do przekazywania darowizn, a także wsparcia i pomocy Sprawiedliwym. Fundacja oprócz tego zachęca do pisania kartek świątecznych z życzeniami, które dostaną Sprawiedliwi przed Bożym Narodzeniem.

"Wszyscy powinniśmy mieć możliwość wzięcia udziału w tej micwie (dobry uczynek w judaizmie - red.).(…) Smutną rzeczywistością jest to, że dla wielu z nich ze względu na wiek, mogą to być ostatnie święta Bożego Narodzenia" - dodał. Średnia wieku Sprawiedliwych to ponad 90 lat. Duża ich część spędzi święta samotnie.

Pomaganie jest obowiązkiem

Z kolei Avram Grant, który jest honorowym prezesem From The Depths, zauważył, że naszym obowiązkiem jest pomaganie Sprawiedliwym. "To jest właściwe postępowanie. Oni też tak robili podczas wojny. Niczego nie ryzykujemy" – podkreślił. Podobnie uważa Edward Mosberg, ocalały z Holokaustu i honorowy przewodniczący fundacji. "Widziałem najgorszy rodzaj zła w najgorszych czasach. Ci ludzie reprezentują światło, a teraz w tych trudnych czasach, możemy i powinniśmy być przy nich" - zauważył.

Obecnie na świecie żyje mniej niż 1 proc. Sprawiedliwych wśród Narodów Świata. Instytut Yad Vashem do tej pory uznał 27362 Sprawiedliwych z 51 krajów, a żyje 212 spośród nich. Są rozsiani po 17 krajach, ale w większości jednak mieszkają w Europie Wschodniej. To do nich trafią paczki od fundacji From the Depths zawierające dekoracje świąteczne, świąteczne potrawy, czy środki ochrony osobistej jak właśnie maseczki. Sprawiedliwi to osoby w grupie ryzyka ciężkiego przebiegu koronawirusa.

Jedną osób, która otrzyma świąteczny podarunek będzie m.in. dr Anna Stupnicka-Bando, czyli prezes Polskiego Towarzystwa Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata. Stupnicka-Bando razem z matką udzielała pomocy Żydom w mieszkaniu przy ul. Mickiewicza 25 na Żoliborzu. W 1941 roku na polecenie matki, samodzielnie wyprowadziła z getta warszawskiego Lilianę Alter i dziewczynka zamieszkała w ich domu. Świąteczny upominek trafi też do Józefa Walaszczyka. Jest to najstarszy Sprawiedliwy, jesienią skończył 101 lat. W trakcie wojny uratował życie 53 Żydów. Bywa przez to nazywany "polskim Schindlerem".

Paczki trafią nie tylko do Polski

Ale paczki trafią nie tylko do Sprawiedliwych w Polsce. Fundacja planuje je dostarczyć do Sprawiedliwych na Litwie, Białorusi, w Albanii, Słowacji czy w Niemczech. W Niemczech paczkę dostanie np. Andrzej Sitkowski, który podczas II wojny światowej z matką i siostrą uratował troje Żydów, w tym Marion Mililband matkę Eda i Davida Milibandów, czyli znanych polityków brytyjskiej Partii Pracy. W Albanii taką pomocą otrzyma pan Xhemal Veseli, który z bratem ocalił dwie żydowskie rodziny, którym udzielił schronienia w swoim domu w Krujë.

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

 

#paczki #koronawirus #Sprawiedliwi Wśród Narodów Świata

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
mg
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo