Z OSTATNIEJ CHWILI
Raków Częstochowa wygrał na wyjeździe ze Sturmem Graz 1:0 w meczu piłkarskiej Ligi Europy • • •

Nie przyjmiesz trzeciej dawki - certyfikat covidowy wygaśnie! KE skróciła jego ważność

Komisja Europejska podała, że przyjęła przepisy, według których po szczepieniu podstawowym na Covid-19 unijny cyfrowy certyfikat COVID będzie ważny przez 9 miesięcy (270 dni) "do celów podróży wewnątrz UE", a nie jak obecnie przez rok. Do przedłużenia ważności dokumentu będzie wymagana dawka przypominająca.

Zdjęcie autorstwa cottonbro z Pexels

Nowe przepisy będą obowiązywać 27 krajów UE od 1 lutego. Do tego czasu w całej UE mają zostać dostosowane aplikacje mobilne używane do weryfikacji cyfrowych certyfikatów COVID.

Zgodnie z nowymi regulacjami, jeśli data pełnego szczepienia podstawowego (jedną dawką w przypadku szczepionki jednodawkowej lub drugą dawką w przypadku preparatu dwudawkowego) przypadnie po 1 lutego i minie od niego więcej niż 270 dni, to aplikacja mobilna używana do weryfikacji certyfikatu wskaże, że dokument ten wygasł. Żeby go przedłużyć, potrzebne będzie szczepienie przypominające.

Po zastrzyku przypominającym ważność certyfikatu COVID zostanie przedłużona bez ustalonego limitu, ponieważ - jak podała Komisja obecnie nie ma wystarczających informacji na temat czasu trwania ochrony przed Covid-19 po dawce wzmacniającej.

KE poinformowała, że nowy "okres ważności uwzględnia wytyczne Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób, zgodnie z którymi dawki przypominające są zalecane najpóźniej sześć miesięcy po zakończeniu pierwszego cyklu szczepień".

Certyfikat pozostanie ważny przez dodatkowe trzy miesiące (tj. łącznie przez dziewięć miesięcy od pełnego zaszczepienia), "aby zapewnić, że krajowe kampanie szczepień będą mogły się dostosować (do nowego wymogu), a obywatele będą mieli (zapewniony) dostęp do dawek przypominających".

„Zharmonizowany okres ważności unijnego cyfrowego certyfikatu COVID jest koniecznością dla bezpiecznego swobodnego przemieszczania się i koordynacji na poziomie UE. Siła i sukces tego nieocenionego narzędzia dla obywateli i przedsiębiorstw polega na jego spójnym wykorzystaniu w całej UE. Teraz potrzebne jest zapewnienie, aby kampanie przypominające przebiegały tak szybko, jak to możliwe, aby jak najwięcej obywateli było chronionych dodatkową dawką, a nasze certyfikaty pozostały kluczowym narzędziem do podróżowania i ochrony zdrowia publicznego”

- powiedziała Stella Kyriakides, komisarz ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności.

Jak podała KE, przepisy wejdą w życie pod warunkiem, że w UE nie znajdzie się większość blokująca wśród państw członkowskich. Komisja podkreśliła jednak, że wejście nowej zasady w życie to formalność, bo prace legislacyjne koordynowała ze wszystkimi krajami UE.

 Źródło: PAP, niezalezna.pl,

 

bm
Wczytuję ocenę...
Komentarze (103)
jcieszkowska 22.12.2021 10:23
BROOKLYN, Nowy Jork — szczery i energiczny weteran armii amerykańskiej został aresztowany po raz trzeci w ciągu tygodnia podczas protestu przeciwko mandatowi miejskiego paszportu na szczepionki, tym razem w centrum handlowym Panera Bread w Gateway Center na Brooklynie. 17 sierpnia Nowy Jork zaczął wymagać od restauracji, siłowni i wielu innych firm sprawdzania gości i pracowników pod kątem dowodu szczepienia na COVID-19, a także dowodu tożsamości ze zdjęciem. 42-letni Michael Bosch, który wcześniej dwukrotnie służył w Iraku, a raz w Afganistanie, wszedł do sklepu po południu 19 grudnia z amerykańską flagą, po zamówieniu jedzenia przez Internet. Dołączyło do niego około ośmiu innych osób, które poparły jego sprawę, w tym kandydat na gubernatora Derrick Gibson. Trzymał kopię Konstytucji i powiedział „to jest mój paszport szczepionkowy!” kiedy pracownicy Panery poprosili go o dowód szczepienia.
Anonim 22.12.2021 10:39
Najważniejsze, ze był szczery i energiczny. Nie można tego po ludzku napisać?
jcieszkowska 22.12.2021 08:40
Prokuratorzy generalni (AG) z 24 stanów złożyli pozew przeciwko administracji Bidena, kwestionując mandaty dotyczące szczepień przeciwko COVID-19 dla personelu wczesnej edukacji i maskowania mandatów dla małych dzieci. Pozew (pdf) prowadzony przez Louisiana AG Jeff Landry argumentuje, że mandaty dotyczące Head Start, największego w kraju programu wczesnej edukacji, są niezgodne z prawem i przekraczają ustawowe uprawnienia prezydenta Joe Bidena. Mandat Bidena, wydany w zeszłym miesiącu, dotyczy wszystkich programów przedszkolnych finansowanych przez federalny program Head Start i dotyczy setek tysięcy pracowników, wolontariuszy i uczniów przedszkolnych w całym kraju. Nakazuje szczepienia dla personelu, wolontariuszy i innych osób mających kontakt ze studentami do końca stycznia oraz maski dla wszystkich dorosłych i dzieci powyżej drugiego roku życia. Mandat nie oferuje alternatywy dla szczepień, a osobom, którym przyznano zwolnienia, nie zapewnia się funduszy na regularne badania. Do
jcieszkowska 22.12.2021 08:29
MINNEAPOLIS — gubernator Minnesoty Tim Walz, wraz z żoną i nastoletnim synem, uzyskał pozytywny wynik testu na obecność COVID-19, poinformowało we wtorek biuro gubernatora. Walz powiedział w oświadczeniu, że ich trójka uzyskała pozytywny wynik w poniedziałek po tym, jak jego syn zaczął odczuwać łagodne objawy w ciągu weekendu. Gubernator i pierwsza dama Gwen Walz pozostają bezobjawowe. Wszyscy trzej zostali zaszczepieni, w tym Walz, który otrzymał jednodawkową szczepionkę Johnson & Johnson w marcu i dawkę przypominającą Moderna w październiku. Będą podlegać kwarantannie przez 10 dni, powiedział Walz „Moja rodzina i ja izolujemy się i będę kontynuować pracę w domu, dopóki nie poczuję się lepiej i nie uzyskam negatywnego wyniku testu na obecność wirusa” – powiedział Walz w oświadczeniu. „W międzyczasie zachęcam każdego mieszkańca Minnesoty do poddania się testom przed wakacjami, zakasania rękawów i otrzymania szczepionki i wzmacniacza, aby zapewnić im silną ochronę przed COVID-19”.
jcieszkowska 22.12.2021 08:27
Wstępny nakaz wydany przez sędziego pokoju USA Davida Noce dotyczy Alaski, Arkansas, Iowa, Missouri, Montany, Nebraski, New Hampshire, Północnej Dakoty, Południowej Dakoty i Wyoming. Prokurator generalny Schmitt i Nebraska Doug Peterson, obaj Republikanie, 29 października współprzewodniczyli 10 stanom w pozwaniu administracji Bidena w związku z mandatem, nazywając go „niekonstytucyjnym, niezgodnym z prawem i nierozsądnym”. „Utrzymanie status quo nie zaszkodzi rządowi federalnemu, podczas gdy sądy rozstrzygają kwestie władzy prezydenta i implikacje dla federalizmu. Trybunał konkluduje, że w sumie rozważenie szkód i interesu publicznego przemawiają na korzyść nakazu wstępnego” – czytamy w poniedziałkowym nakazie wstępnym wydanym przez sędziego pokoju USA Davida Noce. Biały Dom nie odpowiedział od razu na prośbę o komentarz.
Zobacz wszystkie »
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo