Premier Morawiecki zapewnia: „Polska została przygotowana na drugą falę epidemii”

Na skutek naszego myślenia strategicznego w miesiącach letnich i podjętych działań Polska została przygotowana na drugą falę epidemii - zapewnił premier Mateusz Morawiecki. Podsumowanie działań rządu zamieścił dziś na swoim profilu na Facebooku.

„Pierwszy raz w historii świat zmaga się z tak wielką katastrofą gospodarczą jednocześnie na tylu płaszczyznach. My przeszliśmy relatywnie suchą stopą przez tę burzę. Świadczą o tym wszelkie wskaźniki ekonomiczne, zarówno krajowe, jak i zagraniczne” - napisał na swoim profili na Facebooku premier Morawiecki.

Szef rządu, wspominając działaniach swojego gabinetu, podkreślił: „na skutek naszego myślenia strategicznego w miesiącach letnich i podjętych działań Polska została przygotowana na drugą falę epidemii”.

Wymieniając działania rządu „zrobione latem” ocenił: „Dokonaliśmy ogromnych zakupów”. 

W samej tylko Agencja Rezerw Materiałowych znajduje się dzisiaj kilkanaście milionów maseczek FFP2, FFP3, pół miliarda rękawiczek, przyłbice, kombinezony, fartuchy ochronne. Rozwieźliśmy 75 000 termometrów bezdotykowych, 20 mln maseczek do szkół i 10 mln litrów płynów dezynfekcyjnych. Każdego dnia zwiększaliśmy naszą wydolności i wydajność testów na koronawirusa - Dziś możemy wykonać 80 tysięcy testów dziennie. Przygotowaliśmy strategię powiatową - powiatów zielonych, żółtych i czerwonych. Strategia została wdrożona. W sierpniu i wrześniu zadziałała ona w taki sposób, w jaki się spodziewaliśmy. We wrześniu pojawiło się jednak bardzo wiele nowego ruchu i mobilności społecznej”

- napisał Morawiecki.

Przytoczył też swoją ocenę obecnego przygotowania państwa do walki z epidemią. „Mamy wolnych 3 000 respiratorów - potroiliśmy ich liczbę. Każdy szpital, który będzie potrzebował respiratora, dostanie go. Szybciej przyrasta nam liczba łóżek szpitalnych niż osób hospitalizowanych. Wciąż rosną nasze moce testowania na koronawirusa. Stworzyliśmy jeden z pierwszych w Europie ośrodków rehabilitacji pocovidowej w Głuchołazach, który będziemy rozwijać” - napisał.

Zapowiedział też działania swojego gabinetu na najbliższe tygodnie: „Wprowadzamy tygodniowe raportowanie kolejnych decyzji oraz podwyższony reżim sanitarny w gospodarce. Najwyższym priorytetem jest aktualnie zapewnienie wydolności systemu ochrony zdrowia”.

Premier podkreślił, że rząd przygotował cztery linie obrony przed pandemią. Są to: „Rygory i obostrzenia - łącznie z aplikacją STOP COVID, zaleceniami dystansu, nakazem noszenia maseczek i dezynfekcji”; „system ochrony zdrowia - szpitale, izolatoria, ale przede wszystkim medycy, lekarze, pracownicy służby zdrowia”; „tworzenie dodatkowych miejsc i łóżek szpitalnych dzięki zasobom Ministerstwa Obrony Narodowej, Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, Ministerstwa Zdrowia wraz z niezbędną infrastrukturą wspomagającą oddychanie - do 30 tys. miejsc (teraz jest ich 10 000)”; „szpitale tymczasowe - Stadion PGE Narodowy, Hala EXPO i dodatkowe miejsca w każdym województwie”.

„Kolejnym rozwiązaniem, które chcemy wprowadzić, jest ustawa "o dobrym Samarytaninie". Zakłada ona m.in. zabezpieczenie prawne dla lekarzy, 200 proc. dodatek finansowy za walkę z COVID-19, 100 proc. wynagrodzenia za czas kwarantanny i izolacji oraz możliwość pracy zdalnej na kwarantannie za zgodą pracodawcy. Przeznaczamy dodatkowe 370 milionów złotych na wsparcie nauki zdalnej w szkołach. Powołujemy korpus wsparcia seniorów - w najbliższych dniach przedstawimy jego założenia, które zakładają pomoc w dostarczaniu leków, żywności i opiece nad najstarszymi” - napisał Morawiecki.

Premier ocenił, że „tarcze finansowe” pozwoliły ochronić w Polsce od początku pandemii 5 mln miejsc pracy. „Ratujemy przedsiębiorców przed bankructwem, pracowników przed utratą pracy, polskie firmy przed przejęciami. Nasza ekonomia również idzie drogą środka. Według dzisiejszych danych polska gospodarka będzie w czołówce UE pod kątem skuteczności działań ochronnych - najlepsza z państw największych i w czołowej trójce ze wszystkich. Dziś obrona gospodarki to polska racja stanu. Kto nie popełnia błędów - niech pierwszy rzuci kamieniem. Nie popełnia ich ten, kto nic nie robi. My zrobiliśmy już bardzo wiele i nie poprzestajemy w ciężkiej pracy i walce o lepsze jutro dla wszystkich Polaków” - zapewnił premier.

Przypomniał, że strategia rządu zakłada „budowanie życia społecznego i gospodarczego w taki sposób, żeby móc uczyć się, pracować i żyć, a nie zamykać gospodarkę, i jednocześnie przecinać pas transmisyjny rozprzestrzeniania koronawirusa”.

„Uczymy się żyć w nowej rzeczywistości. Bardziej niebezpiecznej, trudnej, niewygodnej - ale nieuniknionej. To wielka próba naszej siły psychicznej, odpowiedzialności obywatelskiej, więzi rodzinnych, społecznych, koleżeńskich”

- podkreślił.

Przypomniał również, że Polska razem z Komisją Europejską podpisała umowę z największymi firmami świata na „jak najszybsze dostarczenie szczepionki (na koronawirusa), gdy tylko zostanie ona wynaleziona”.

„Do czasu wynalezienia tej szczepionki zastosujmy nasze polskie rozwiązania. Jednym z nich jest strategia, której założenia dziś przedstawiłem. Drugim - solidarność i odpowiedzialność. Pamiętajmy, że żyjemy nie tylko dla siebie. Chroniąc siebie - chronimy innych”

 - napisał premier.
 

 

 Źródło: PAP, niezalezna.pl

 

#koronawirus

mn
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo