Koszulka NIEMIECKO - RUSKA SZAJKA TUSKA Zamów już TERAZ!

Polscy naukowcy stworzyli system identyfikacji COVID-19 na zdjęciach rentgenowskich

Zespół naukowców z Politechniki Śląskiej opracował system internetowy CIRCA do wspierania diagnostyki obrazowej COVID-19. Analiza jest wykonywana na podstawie zdjęć rentgenowskich płuc pacjentów. Dzięki projektowi powstanie ogólnopolska baza danych obrazowych PolCOVID, umożliwiająca analizę dziesiątek tysięcy zdjęć. Program analizuje obraz płuc aż do najmniejszych cząsteczek.

zdjęcie ilustracyjne
pixabay.com

To dodatkowe narzędzie dla lekarzy jest teraz dostępne bezpłatnie w internecie pod adresem https://covid.aei.polsl.pl/ Z każdego miejsca na świecie można z niego korzystać nieodpłatnie – poinformowała w czwartek uczelnia.

Projekt zrealizowano we współpracy z Polskim Lekarskim Towarzystwem Radiologicznym i z kilkunastoma uczelniami i placówkami medycznymi z całej Polski. Bazę, na której podstawie system informatyczny rozpoznaje COVID-19, stworzono na podstawie ponad 1,2 tys. zdjęć RTG płuc osób chorych.

Internetowy system CIRCA ma wspierać i przyspieszać diagnostykę obrazową COVID-19 w szpitalnych oddziałach ratunkowych (SOR), ułatwiając na wstępną ocenę charakteru zmian w rejonie płuc pacjentów z zaburzeniami czynności oddechowych. Opracował go zespół pod kierunkiem dziekana Wydziału Automatyki, Elektroniki i Informatyki Politechniki Śląskiej prof. dr. hab. inż. Joanny Polańskiej.

Ponieważ objawy chorobowe we wczesnym stadium zapalenia płuc i COVID-19 są w większości bardzo podobne, pojawiła się potrzeba stworzenia narzędzia dla lekarzy niebędących radiologami, które mogłoby utwierdzić ich w przekonaniu, że ten obraz, który pozyskali w badaniu RTG, jest obrazem wskazującym rozwinięcie choroby w stronę COVID-19

 – wyjaśniła profesor Joanna Polańska.

Korzystamy ze sztucznej inteligencji, uczenia maszynowego. Pokazujemy przykłady i określamy: to są płuca zdrowe, to są płuca z zapaleniem płuc, to są płuca covidowe. Program analizuje obraz do najmniejszych jego cząsteczek. Przez bardzo szczegółową analizę wielu obrazów jest w stanie wyodrębnić charakterystyczne cechy, czyli tzw. sygnaturę radiomiczną każdej jednostki chorobowej, w tym również COVID-19

– dodała prof. Polańska.

Aktualnie CIRCA służy rozróżnieniu trzech podstawowych stanów: obrazu bez zmian chorobowych (zdrowe płuca), ze zmianami charakterystycznymi dla zapalenia płuc w COVID-19 oraz ze zmianami charakterystycznymi dla innych stanów zapalnych płuc – bakteryjnych i wirusowych.

Stworzony przez naukowców silnik obliczeniowy został sprzęgnięty z portalem internetowym, umożliwiając tym samym korzystanie z systemu w trybie online wielu użytkownikom jednocześnie. Analiza zdjęć za pomocą bezpłatnego i ogólnodostępnego systemu nie wymaga rejestracji.

Rejestracji wymaga tylko chęć podzielenia się zdjęciami. Musimy wiedzieć, kto załadował zdjęcia i mieć pewność, że jest to jednostka szpitalna, ponieważ takie zdjęcie jest ładowane z informacją diagnostyczną. Oczywiście jest w pełni anonimowe, natomiast zawiera informację, jakie było rozpoznanie dla tego pacjenta. To musi być potwierdzone przez lekarzy

 – wyjaśnia prof. Polańska.

Dzięki projektowi powstanie ogólnopolska baza danych obrazowych PolCOVID, która pozwoli na retrospektywną dogłębną analizę dziesiątek tysięcy zdjęć RTG. Umożliwi opracowanie szczegółowych wytycznych diagnostycznych dla lekarzy i identyfikację COVID-19 na różnych etapach zaawansowania. W przyszłości, dzięki szczegółowej analizie danych zebranych w trakcie epidemii, wspartej weryfikacją wydawanych na bieżąco opinii ekspertów radiologów, możliwe będzie określenie cech radiomicznych i zakresów ich zmienności charakterystycznych dla COVID-19.

 

W projekt, realizowany we współpracy z Polskim Lekarskim Towarzystwem Radiologicznym kierowanym przez prof. Andrzeja Cieszanowskiego, zaangażowało się kilkanaście jednostek w kraju. Projekt, uznany za kluczowy w realizacji polityki naukowej państwa w walce z COVID-19, otrzymał 600 tys. zł dofinansowania Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Oprócz pracy nad serwisem CIRCA na Wydziale Automatyki, Elektroniki i Informatyki są prowadzone kolejne działania w zakresie zapobiegania lub diagnozowania COVID-19. Naukowcy pracują nad projektami: Cornelia, analizującym zmiany neurologiczne, oraz The Code, który bada czynniki ryzyka powikłań COVID-19.

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

 

#prześwietlenie #Politechnika Śląska #koronawirus #COVID-19 #polscy naukowcy #diagnostyka

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

tm
Wczytuję ocenę...
Wideo