Sprawdź gdzie kupisz Gazetę Polską oraz Gazetę Polską Codziennie Lista miejsc »

"Państwo codziennie dba o seniorów i niepełnosprawnych" - zapewnia minister Maląg

Obowiązkiem państwa jest zadbanie o osoby starsze, potrzebujące i niepełnosprawne; robimy to codziennie i nie są to działania incydentalne - przekonywała w czwartek w Sejmie minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg.

zdjęcie ilustracyjne
pixabay.com

W czwartek w Sejmie szefowa MRPiPS była m.in. pytana o sytuację placówek stałego pobytu dla osób przewlekle chorych, niepełnosprawnych i w podeszłym wieku, spowodowaną stanem epidemii koronawirusa.

Odpowiadając na pytania Marlena Maląg podkreśliła, że w 824 domach pomocy społecznej (DPS) procedury bezpieczeństwa związane z koronawirusem zostały wprowadzone "od samego początku, gdy epidemia została odnotowana w Polsce". przypomniała jednocześnie, że prowadzenie tych ośrodków to zadanie własne samorządów, którym pomaga rząd.

Maląg przekonywała, że podstawą działania rządu jest "przede wszystkim wiarygodność i odpowiedzialność za wszystkich Polaków i wszystkie Polki".

Obowiązkiem państwa jest zadbanie o osoby starsze, potrzebujące i niepełnosprawne. Robimy to codziennie i nie są to działania incydentalne

- zaznaczyła minister.

Wśród działań związanych ze wspieraniem DPS-ów wskazała na codzienne wideokonferencje z dyrektorami polityki społecznej urzędów wojewódzkich, podczas których na bieżąco zbierane są informacje o potrzebach i ich realizacji. "Naszym standardem jest wprowadzenie działań wyprzedzających" - przekonywała szefowa MRPiPS.

Maląg oceniła, że "wojewodowie bardzo dobrze radzą sobie z tym tematem, wspierają samorządowców, a tam, gdzie jest potrzeba, zaangażowane są też wojska obrony terytorialnej".

Domy pomocy społecznej zostały wyposażone w instrukcje, środki ochrony osobistej, a także rząd przekazał im 20 mln zł i to nie jest ostateczne wsparcie

- podkreśliła.

"Sytuacja monitorowana jest każdego dnia i podejmowane są decyzje" - mówiła.

Podała również, że na 824 DPS-y w Polsce, 20 jest objętych kwarantanną, co stanowi 2,4 procenta pensjonariuszy.

Wśród nich jest 247 osób ze stwierdzonym koronawirusem, z czego 48 osób pozostaje w DPS-ach, a pozostałe są hospitalizowane

- powiedziała.

Dodała również, że z potwierdzonym zakażeniem jest 87 (0,15 proc. wszystkich) pracowników.

Podając dane dotyczące całodobowych ośrodków prowadzonych przez podmioty prywatne, Maląg podkreśliła, że "jest ich 600 i one również zostały wyposażone w płyny, rękawiczki i maseczki". "Tam mamy chorych 64 mieszkańców i 12 pracowników; gdyby przełożyć to na procenty, to one są małe, ale nie o to chodzi - najważniejszy jest człowiek i jego wsparcie. My to czynimy i czynić będziemy" - zadeklarowała.

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej zaapelowała o "nie budowanie narracji politycznej na tych osobach, które są 'zaopiekowane', ale są w trudnej sytuacji, bo w całym kraju sytuacja jest trudna, że rząd się nimi nie zajmuje, bo rząd się nimi zajął od pierwszego dnia".

Tak, jak zadbaliśmy, żeby była tarcza antykryzysowa, to jeszcze przed tym działaniem wprowadzone zostały wszelkie procedury, żeby wesprzeć i zabezpieczyć te organy

- podkreśliła Maląg.

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

 

#DPS #Dom Pomocy Społecznej #Marlena Maląg #ministerstwo rodziny pracy i polityki społecznej #Ministerstwo Rodziny #koronawirus #epidemia

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wideo