Clifford Chance i kagiebiści od remontu Tu-154 » czytaj więcej w Gazecie Polskiej! Więcej »

Nowe zasady kwarantanny. Ile osób skontrolowano na granicach?

Pierwszego dnia obowiązywania nowych zasad kwarantanny skontrolowano blisko 9 tysięcy podróżnych przybywających do Polski ze Strefy Schengen – poinformował wiceszef MSWiA Bartosz Grodecki. Sprawdzono 6,2 tys. osób przekraczających granice wewnętrzne oraz 2,6 tys. osób na lotniskach.

gov.pl

Rozporządzenie zmieniające zasady kwarantanny dla osób przyjeżdżających do Polski weszło w życie w nocy z poniedziałku na wtorek. Zgodnie z nimi wszyscy przybywający z państw Strefy Schengen obejmowani są kwarantanną, chyba że posiadają negatywny wynik testu (PCR lub antygenowego) na obecność koronawirusa sprzed maksymalnie 48 godzin, są ozdrowieńcami lub zaszczepili się przeciw COVID-19. Z obowiązku tego zwolnieni są m.in. pracownicy transgraniczni (chyba że przylecieliby samolotem), kierowcy zawodowi i wielu innych.

Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji poinformował w środę, że na granicach wewnętrznych UE - z Niemcami, z Litwą, z Czechami, ze Słowacją i granicy morskiej (połączenia promowe) - we wtorek kontrole sanitarne prowadziło 35 posterunków stałych i 63 posterunki doraźne, zmieniające miejsce działań w zależności od potrzeb. Zaangażowanych w nie było 400 funkcjonariuszy Straży Granicznej i Policji, a także KAS i Inspekcji Transportu Drogowego.

Łącznie skontrolowano 6 220 osób przekraczających te granice. 3 288 nie posiadało negatywnego wyniku testu, z czego 2 694 osoby skorzystały z przewidzianych w rozporządzeniu zwolnień. 151 osób zostało pouczonych o przepisach i obowiązkowej kwarantannie, a 443 osoby zrezygnowały z dalszej podróży i zawróciły.

Na granicy lotniczej, jak podał Grodecki, skontrolowano 2 648 osób, które przyleciały ze Strefy Schengen. Na kwarantannę wysłano 393 osoby bez testów, a 175 osób skorzystało z przewidzianych zwolnień. Kontrole na lotniskach prowadziło 87 mundurowych z SG.

Zgodnie z wprowadzonymi zmianami w przypadku przybywających spoza Strefy Schengen na kwarantannę kierowany jest każdy podróżny i nie zwalnia go test wykonany w kraju, z którego przybywa. Wszyscy mogą za to wykonać test w Polsce i skrócić kwarantannę, jeśli wynik będzie negatywny.

 Źródło: PAP, niezalezna.pl

 

#koronawirus #pandemia #epidemia #Strefa Schengen

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
albicla.com@adriansiwek
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo