Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »
Z OSTATNIEJ CHWILI
Bartosz Lewandowski: Marcin Romanowski podjął decyzję o pozwaniu Donalda Tuska za naruszenie jego dóbr osobistych • • •

Naukowcy odkryli w Tajlandii nowy koronawirus. Jest bardzo zbliżony do SARS-CoV-2

Naukowcy u nietoperzy żyjących w rezerwacie dzikiej przyrody w Tajlandii odkryli wirus bardzo zbliżonego do SARS-CoV-2. Zdaniem uczonych, podobne wirusy mogą występować w organizmach nietoperzy także w innych regionach Azji.

pixabay.com/mrpixel000

O odkryciu informuje m.in. BBC. 

Naukowcy badający nietoperze w rezerwacie dzikiej przyrody we wschodniej Tajlandii, w ich organizmach odkryli wirus bardzo podobnego do tego, który wywołuje dziesiątkującą społeczeństwa chorobę COVID-19. Uczeni są przekonani, że "koronawirusy o wysokim stopniu pokrewieństwa genetycznego z SARS-CoV-2 są szeroko obecne u nietoperzy w wielu krajach Azji". Obecnie, obszar ten obejmuje Chiny, Japonię oraz właśnie Tajlandię.

Wirus RacCS203 odkryty u nietoperzy w Tajlandii ma ok. 91 proc. podobieństwa do genomu SARS-CoV-2. 

- Musimy lepiej monitorować zwierzęta. (...) Nasza obserwacja musi wykraczać poza granice Chin" - twierdzi Lin Fa-Wang, profesor z Duke-NUS Medical School w Singapurze kierujący zespołem badawczym.

Naukowcy są zdania, ze prowadzone obecnie badania pozwolą lepiej wyjaśnić, skąd wziął się wirus SARS-CoV-2, który spowodował globalną pandemię. Badacze zwracają uwagę na zdolność koronawirusów do szybkiej transmisji między różnymi gatunkami zwierząt i - przez to - szybkiej mutacji i możliwości wyewoluowania w nowy patogen. 

 Źródło: bbc.com, niezalezna.pl

 

#nietoperze #SARS-CoV-2 #koronawirus #Tajlandia

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

albicla.com@Michał Dzierżak
Wczytuję ocenę...
Wideo