Nowa Zelandia wprowadza nową strategię walki z Covid-19

Nowa strategia walki z koronawirusem zacznie obowiązywać w Nowej Zelandii w nocy z 2 na 3 grudnia - oświadczyła premier Jacinda Ardern. Również na początku grudnia w największym mieście kraju, Auckland, zakończy się trwający od trzech i pół miesiąca lockdown - dodała.

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Moduł komentarzy jest w trakcie przebudowy.
Zdjęcie ilustracyjne
pixabay.com

"Trudna prawda jest taka, że wariant Delta (koronawirusa) jest z nami i tak łatwo nie zniknie" - oświadczyła Arden na konferencji prasowej. "Żadne państwo nie zdołało w zupełności wyeliminować Delty, a Nowa Zelandia jest w lepszym położeniu niż inne kraje, by się z tym wariantem zmierzyć" - mówiła.

Dotychczas rząd realizował politykę "zero Covid", w ramach której obowiązywały surowe lockdowny, ścisłe śledzenie kontaktów osób zakażonych oraz restrykcyjne kontrole na granicach.

Pierwotnie minister Arden zapowiada, że zmiana polityki antycovidowej nastąpi, gdy odsetek zaszczepionej populacji kraju sięgnie 90 proc. Obecnie jest to 83 proc. - zauważa AFP.

W ramach nowego systemu walki z koronawirusem wprowadzone zostaną oznaczenia regionalne na zasadzie sygnalizacji świetlnej - opisuje agencja. Kolor zielony będzie oznaczał praktyczny brak obostrzeń, pomarańczowy - nakaz noszenia maseczek w niektórych miejscach, a czerwony - że na danym obszarze sklepy i usługi będą otwarte jedynie dla klientów zaszczepionych przeciw Covid-19, przy jednoczesnym nakazie stosowania dystansu społecznego.

Auckland po zniesieniu lockdownu będzie strefą oznaczoną kolorem czerwonym. Ardern podkreśliła, że dla osób przybywających do Nowej Zelandii na razie zostanie utrzymany wymóg poddania się kwarantannie, ale rząd będzie dążył do złagodzenia zasad wjazdu na początku przyszłego roku.

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

 

#świat

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Moduł komentarzy jest w trakcie przebudowy.
mg
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo