Republikanie chcą, żeby Chiny poniosły odpowiedzialność za wyciek koronawirusa

Amerykański Departament Energii podejrzewa, że wirus SARS-CoV-2, który spowodował pandemię, uciekł Chińczykom z laboratorium. Republikanie żądają, aby Biały Dom ukarał za to Chiny.

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Moduł komentarzy jest w trakcie przebudowy.
zdj. ilust.
Tomasz Adamowicz/Gazeta Polska

Dzienniki Wall Street Journal i New York Times ujawniły w niedzielę, że Departament Energii ustalił, że koronawirus nie pojawił się w 2019 roku w naturalny sposób, a uciekł z chińskiego laboratorium. Ta ocena została wykonana na podstawie nowych informacji wywiadowczych, a przedstawiciele departamentu mają „małą pewność”, że jest prawdziwa. Wcześniej do takich samych wniosków doszło FBI, z umiarkowaną pewnością. Amerykański rząd zgadza się jednak, że był to wypadek, a sam wirus nie był częścią żadnego programu broni biologicznej.

Ujawnienie tej oceny przez dziennikarzy mocno poruszyło Republikanów, z których wielu od dawna podejrzewało podobny scenariusz. Jednym z nich był senator Tom Cotton. W odpowiedzi na te artykuły napisał na Twitterze, że fakt, że miał rację, nie ma znaczenia.

„To, co ma znaczenie, to pociągnięcie Partii Komunistycznej Chin do odpowiedzialności, aby coś takiego już się nie zdarzyło” 

- podkreślił. W podobnym tonie wypowiedział się były sekretarz stanu Mike Pompeo.

„Zawsze były ogromne dowody na to, że koronawirus z Wuhan uciekł z laboratorium w Wuhan. Cieszę się, że Departament Energii uznał tę rzeczywistość”

- napisał - „Najwyższy czas zmusić chińską Partię Komunistyczną, by za to zapłaciła”.

WSJ informuje, że administracja Bidena ma podzieloną opinię o początkach pandemii. Departament Energii i FBI skłaniają się ku teorii, że wirus uciekł z laboratorium, ale cztery inne agencje i Narodowa Rada Wywiadu uważają, że pojawił się naturalnie. Dwie inne agencje, w tym CIA, nie mają jeszcze zdania. Doradca ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan powiedział w niedzielę CNN, że „nie ma jeszcze ostatecznej odpowiedzi” na to pytanie, a Biden nakazał agencjom wywiadowczym jej znalezienie. Niedawno Republikanie z Izby obiecali też, że korzenie pandemii odkryje utworzona przez nich podkomisja ds. pandemii koronawirusa.
 
W 2021 roku wpływowy senator Josh Hawley przedstawił projekt ustawy, która odtajniłaby wiadomości wywiadowcze dotyczące koronawirusa i laboratorium w Wuhan. Po doniesieniach dzienników obiecał, że ponownie przedstawi ją w Senacie. Senator Dan Sullivan dodał, że powinno się zorganizować publiczne przesłuchania w tej sprawie w Kongresie.

„Ten kraj nie ma problemu z okłamywaniem świata. Myślę, że musimy się upewnić, że każde państwo będzie wiedziało, jakie będą konsekwencje takiego zachowania stwierdził”.

 

 Źródło: The Hill

 

#koronawirus

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Moduł komentarzy jest w trakcie przebudowy.
Wiktor Młynarz
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo