Wołodymyr Zełenski
Były polski ambasador w Kijowie o rozmowach Zełenskiego z Karolem Nawrockim: to jest dobry sygnał
Zdaniem byłego polskiego ambasadora na Ukrainie Jana Piekło, z którym portal Niezależna.pl rozmawiał o spotkaniu prezydenta Zełenskiego z prezydentem Karolem Nawrockim, wizyta ukraińskiego przywódcy jest “dobrym sygnałem”. Jak ocenił, poruszono podczas niej “kilka bardzo ważnych tematów”. Według dyplomaty, dzięki prezydentowi Nawrockiemu, który “ma przełożenie na Waszyngton” uruchomić może ona “nowy kanał komunikacji polsko-ukraińskiej”.
"Znaczący postęp" w rozmowach pokojowych w Berlinie. Zełenski: Ważne, aby pokój był godny
W Berlinie zakończyły się dwudniowe negocjacje między delegacją Ukrainy a wysłannikami administracji prezydenta USA Donalda Trumpa – Steve'em Witkoffem i Jaredem Kushnerem. Rozmowy przyniosły istotny postęp w kierunku zakończenia wojny rosyjsko-ukraińskiej, w tym uzgodnienie na szczeblu roboczym mocnego pakietu gwarancji bezpieczeństwa dla Ukrainy, wzorowanego na artykule 5 NATO. Prezydent Wołodymyr Zełęnski ocenił zaś, że rozmowy "nie były łatwe, lecz owocne" i dodał, że obecnie ważne dla Ukraińców jest, by "pokój był godny".
Tuska nie było w Londynie. Czyja to wina? Czarzasty: Obwiniam prezydenta
W poniedziałek w Londynie odbył się kolejny szczyt z udziałem liderów europejskich i prezydenta Ukrainy. Na spotkaniu nie było jednak ani jednego reprezentanta z Polski, chociażby szefa rządu - Donalda Tuska. Czyja to wina? Zdaniem marszałka Sejmu, Włodzimierza Czarzastego - prezydenta Karola Nawrockiego.