Państwa Grupy Wyszehradzkiej zadeklarują jutro podczas spotkania z premierem Włoch, że wyłożą w sumie 35 mln euro, każde z nich taką samą część, aby wesprzeć Rzym w działaniach w Libii mających powstrzymać nielegalną migrację.
Spotkanie będzie służyło temu, by złożyć zobowiązania ze strony Grupy Wyszehradzkiej, aby wesprzeć projekt, który jest realizowany w tym momencie w Libii i dotyczy zarządzania granicami i migracją – powiedział wysokiej rangi dyplomata jednego z państw V4.
Chodzi o środki na szkolenia, sprzęt dla libijskiej straży granicznej i przybrzeżnej, a także inne działania, które mają przyczynić się do poprawy kontroli granicznych w Libii (w tym południowych granic tego kraju, przez które przedostają się mieszkańcy innych państw afrykańskich zamierzający przebić się do Europy).
Według źródeł państwa Grupy Wyszehradzkiej chcą sfinansować drugą fazę tego projektu, która będzie realizowana w przyszłym oraz 2019 roku. Na razie nie ma planów, by przedstawiciele państw V4 zajmowali się szkoleniami na miejscu - projekt ten ma być prowadzony przez Włochy.
Premier Włoch Paolo Gentiloni mówił wczoraj w Senacie, że jest zadowolony, że kraje V4 deklarują gotowość wyłożenia 35 mln euro na pomoc w walce z kryzysem migracyjnym. Dyplomaci w Brukseli sprecyzowali, że każdy z krajów Grupy Wyszehradzkiej ma wyłożyć równą część tej sumy.
W pierwszej fazie na program na rzecz zarządzania granicami w Libii przeznaczono 46 mln euro. Pieniądze te pochodziły z funduszu na rzecz Afryki, na który zrzucały się państwa unijne. Z pieniędzy tych finansowano zakup łodzi patrolowych, sprzętu komunikacyjnego czy ratunkowego, a także remonty libijskiej floty.
Na drugą fazę programu, którą wyliczono na 35 mln euro, miały iść środki z budżetu UE (zarezerwowano na to wstępnie 24,5 mln euro), ale deklaracja ze strony V4 spowoduje, że pieniądze te będzie można przeznaczyć na inne projekty.