Sprawdź gdzie kupisz Gazetę Polską oraz Gazetę Polską Codziennie Lista miejsc »

Wciąż gorąco wokół ustawy S. 447. List Klubów "Gazety Polskiej" i Polonii do prezydenta

Niespełna tydzień temu Izba Reprezentantów przyjęła niekorzystną dla Polski ustawę S. 447, dotyczącą restytucji mienia ofiar Holocaustu. Aby ustawa stała się obowiązującym prawem, potrzebny jest pod nią podpis prezydenta USA. Kluby "Gazety Polskiej" i środowiska polonijne starają się zapobiec podpisaniu ustawy przez Donalda Trumpa. I interweniują.

Budynek Kongresu USA
Budynek Kongresu USA
pixabay.com/CC0/bones64

Izba Reprezentantów Kongresu USA jednogłośnie przyjęła senacką ustawę S. 447 i do tego, by stała się ona obowiązującym prawem, brakuje jedynie podpisu Donalda Trumpa. Ustawę tę, dotyczącą restytucji mienia ofiar Holokaustu określa się jako niekorzystną dla Polski i mogącą narazić nasz kraj - hipotetycznie - na wypłatę wielomiliardowych "odszkodowań".

CZYTAJ WIĘCEJ: Niekorzystna dla Polski ustawa przyjęta przez Izbę Reprezentantów Kongresu USA

Od długiego czasu przeciw dalszemu procedowaniu ustawy S. 447 oraz HR1226 protestują środowiska m.in. Klubów "Gazety Polskiej" w Stanach Zjednoczonych oraz Komitetu Obchodów Rocznicy Katastrofy Smoleńskiej. Z ich stanowiskiem zapoznali się przedstawiciele amerykańskiego parlamentu.

Amerykańska Polonia przeciwko HR 1226. Ustawa może być podstawą do wywierania nacisku na Polskę

Tadeusz Antoniak, przewodniczący Komitetu Obchodów Rocznicy Katastrofy Smoleńskiej oraz przewodniczący Klubu GP w Filadelfii, podkreślił, że w zainicjowaną przez Wojciecha Jeśmana akcję, mająca na celu zatrzymanie dalszego procedowania ustaw, od samego początku zaangażowane są Kluby "GP" z USA  i Komitet Smoleńsko-Katyński  ze wszystkimi pozostałymi organizacjami wchodzącymi w jego skład  - Rodzinami Radia Maryja NJ, Fundacją "Libra", Kongresem Polonii Amerykańskiej  NJ, Fundacją Pamięci Michaela Ollisa - Dziękuję Ci za Służbę, Redutą Dobrego Imienia Oddz. płn. wsch. USA oraz Stowarzyszeniem "Pamięć".

Pomimo rozmaitych nieporozumień środowiska te nie ustają w dalszej walce, mającej obecnie na celu zapobiegnięcie podpisania ustawy S. 447 przez Donald Trumpa. W tej sprawie już w marcu wystosowały list do prezydenta USA, w której informowano o niekorzystnym wpływie zapisów projektu dla Polski, a także całego regionu i dalszych stosunków na linii Warszawa-Waszyngton.

Tadeusz Antoniak, w specjalnym oświadczeniu, w imieniu Komitetu oraz Klubów "GP" w USA podkreślił znaczenie wspólnego działania Polonii w celu zapobiegnięcia podpisania ustawy przez Trumpa. 

"(...) Proponuję (...) skoncentrować się na wspólnym działaniu w celu zapobiegnięcia podpisania tej ustawy przez prezydenta Donalda Trumpa, a także działaniach skierowanych do polskiego rządu w celu postawienia jasnego stanowiska, że Polska nie przewiduje oddawania mienia bezspadkowego dla organizacji żydowskich z USA (...). My, jako Komitet, wysłaliśmy listy w tej sprawie do prezydenta Donalda Trumpa, jak i do prezydenta Andrzeja Dudy, premiera Mateusza Morawieckiego oraz marszałków Sejmu i Senatu.  Proponuję, żeby przewodnictwo  i koordynowanie działań w tych tematach przypadło zarządowi nowej organizacji CPA (Koalicja Polonii Amerykańskiej) pod przewodnictwem dr. Stanisława Śliwowskiego"

- pisze Antoniak.

We wspomnianym liście do prezydenta Andrzeja Dudy, autorzy zaapelowali:

"Prosimy Pana Prezydenta o jasną deklarację pańskiej administracji, że Polska nie przewiduje realizacji żadnych roszczeń żydowskich organizacji z USA w sprawie bezspadkowego mienia z okresu II wojny światowej. Prosimy również Pana o interwencję w sprawie jak najszybszego uchwalenia ustawy reprywatyzacyjnej".

Poniżej publikujemy pełną treść listu do polskiego prezydenta:

 



Źródło: niezalezna.pl

#ustawa 447 #S. 447 #Komitet Obchodów Rocznicy Katastrofy Smoleńskiej #Kluby "Gazety Polskiej" #Tadeusz Antoniak #Polonia

redakcja