Koszulka "RUDA WRONA ORŁA NIE POKONA" TYLKO U NAS! Zamów już TERAZ!

W Szwajcarii kolejny "krok ku wolności"... Zmiana płci - prostsza niż kiedykolwiek!

Nowy rok często symbolizuje zmiany... W Szwajcarii dotyczy to zmiany w prawie. Wraz z początkiem stycznia Szwajcaria ułatwiła zmianę płci. Osobom, które chcą się tego podjąć, nie jest potrzebne już orzeczenie lekarza. Ułatwienie polega na tym, iż od teraz wystarczy... zgłosić się do urzędu miasta, złożyć oświadczenie woli i dokonać opłaty 75 franków.

Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne
pixabay.com/crossdresser

Nowe zapisy w prawie, które przyjęła szwajcarska Rada Federalna, zakładają, że każdy obywatel, który chciałby zmienić płeć - może to zrobić w dość prosty sposób...

Wystarczy, że zgłosi się do urzędu miasta i złoży oświadczenie, by dokonano zmiany w odpowiednich rejestrach. Nowe zapisy nie nakazują też interesantom przedstawienia orzeczenia lekarskiego, które stanowiłoby potwierdzenie przebytych terapii hormonalnych.

A co z nieletnimi?

Kwestia nieletnich obywateli stanowiła punkt sporny pośród szwajcarskich polityków. Jednym z postulatów partii Szwajcarskiej Partii Ludowej, ugrupowania narodowego, była propozycja, by wiekiem granicznym samodzielnego podejmowania decyzji był 18. rok życia. Mimo to zdecydowano, że osoby, które nie ukończyły jeszcze 16. roku życia, będą zobowiązane pojawić się w urzędzie z rodzicem lub opiekunem. Prawo zostało przyjęte pod koniec 2020 roku.

Do tej pory - zapisy dotyczące procedury tzw. zmiany płci różniły się w zależności od kantonu, ale wymagano chociażby rozstrzygnięcia tej kwestii w sądzie. Zmiana płci na poziomie urzędowym w niektórych kantonach, jak informuje Pro Vita e Famiglia, w dalszym ciągu wymaga przedłożenia zaświadczenia lekarskiego o przeprowadzonej terapii hormonalnej. Natomiast, aby dokonać zmiany imienia, trzeba udowodnić, że osoba transpłciowa posługuje się nim od dłuższego czasu. 

Kolejny krok ku wolności...?

Według lewicy nowe zapisy prawne można określić mianem sukcesu i „kolejnego kroku ku wolności”. W całej sprawie pomija się jednak głosy specjalistów z różnych państw, którzy zwracają uwagę na skutki takich nieodwracalnych decyzji. Pomija się również wyznania osób, które żałują tego, że poddały się zmianie płci.

Informacje, które pojawiają się w mediach, wskazują na poważne konsekwencje zdrowotne, zarówno fizyczne jak i psychiczne, u nieletnich spowodowane terapią hormonalną koniecznej przy tzw. zmianie płci. Ponadto wskazano na nadużycia w przypadku określenia tzw. dysforii płciowej i kwalifikacji nieletnich na terapię.

 



Źródło: niezalezna.pl, AG/ProVitaeFamiglia, SwissInfo.ch

Anna Zyzek