Zamach antydemokratyczny. Ryszard Kalisz i postkomunistyczna hydra » CZYTAJ TERAZ »

Dzień Polonii i Polaków za Granicą. Tak świętowała Polonia w Los Angeles

Obchodzony od 2002 roku Dzień Polonii i Polaków za Granicą jest świętem państwowym, ustanowionym przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej. W ten sposób uhonorowano miliony osób żyjących poza granicami naszego kraju, które przez wieki zabiegały o polską niepodległość, wspierały Polskę w najtrudniejszych momentach historii oraz aktywnie wyrażały swoje przywiązanie do Rzeczypospolitej.

Wiosenny bal zespołu pieśni i tańca „Krakusy”
Wiosenny bal zespołu pieśni i tańca „Krakusy”
Małgorzata Schulz, Los Angeles

Według danych MSZ, liczba Polek i Polaków oraz osób polskiego pochodzenia żyjących na co dzień za granicą, wynosi aktualnie około 20 milionów osób. Dzięki nim, na polską obecność, symbole i tradycje można natrafić nawet w najdalszych zakątkach świata.

Niezależnie od powodu opuszczenia kraju, osoby te zachowały pamięć o Polsce, kultywując jej tradycje oraz wspierając ją w potrzebie. Poza granicami Polski, jest to zwykły dzień pracy, więc Polonia obchody organizuje zwykle w weekendy, po lub przed świętem. Na budynkach organizacji polonijnych, parafii i centrów, gdzie działają Polacy pojawiają się polskie flagi.
 
Odbywają się parady, akademie oraz bale, do których można także zaliczyć wiosenny bal zespołu pieśni i tańca „Krakusy”, który miał miejsce się w minioną niedzielę, w Los Angeles. Na bal przybyli przedstawiciele lokalnych organizacji polonijnych, członkowie Klubów Gazety Polskiej, Kongresu Polonii Amerykańskiej, Związku Narodowego Polskiego i innych stowarzyszeń.

Zespół powstał w 1956 roku, z potrzeby prezentacji Polski na "Międzynarodowym Festiwalu Pieśni i Tańca,” zorganizowanym przez Kalifornijski Uniwersytet Stanowy. W minionych latach grupa występowała na licznych polonijnych i amerykańskich uroczystościach, jak chociażby prezentacja polskich tańców w Disneylandzie. Prezesem zespołu jest Elżbieta Romuzga, a dyrektorem artystycznym Edward Hoffman.
 
Jest to najstarszy zespół pieśni i tańca w południowej Kalifornii. W 1950 roku powstała mała grupa teatralna, założona przez Alicję Kruszewską-Skarbek, przy Polskiej Parafii Matki Boskiej Częstochowskiej w Los Angeles. W roku 1956, z grupy tej wyodrębniła się grupa tańców ludowych. Zespół założony przez Zofię i Wiesława Adamowicz, Henryka i Kazimierza Cybulski, Henryka Jankowskiego, Krystynę i Emila Janiszewskiego, Barbarę i Tadeusza Sarneckiego oraz Zbigniewa Szumańskiego.

W 1968 roku zespół przyjął nazwę „Krakusy,” nawiązującą do mieszkańców Krakowa, starodawnej stolicy Polski, a znanych z przepięknych ubiorów i dynamicznych tańców.
 
W 1966 roku „Krakusy,” wystąpiły na uroczystości uczczenia 1000-lecia Chrześcijaństwa w Polsce, zorganizowanej w Los Angeles Colosseum. Natomiast w 1987 grupa powitała papieża Jana Pawła II na stadionie „Dodgers” w Los Angeles, podczas jego wizyty w USA.

 



Źródło: niezalezna.pl

#świat

Małgorzata Schulz Los Angeles