Koszulka "RUDA WRONA ORŁA NIE POKONA" TYLKO U NAS! Zamów już TERAZ!

USA szykują dla Ukrainy kolejną transzę uzbrojenia. Pierwszy raz znajdą się w niej pociski Harpoon

Administracja prezydenta Joe Bidena szykuje kolejną transzę pomocy wojskowej dla Ukrainy, która po raz pierwszy będzie zawierać rakiety przeciwokrętowe Harpoon - podał Bloomberg. - Musimy zintensyfikować nasze wspólne zobowiązanie wobec samoobrony Ukrainy i musimy wymagać od siebie jeszcze więcej, by zapewnić, że Ukraina może się bronić - przekonywał w Brukseli szef departamentu obrony USA, Lloyd Austin.

Wystrzał pocisku Harpoon
Wystrzał pocisku Harpoon
fot. Lieutenant Bryce Hadley, U.S. Navy - http://www.defense.gov/Media/Photo-Gallery?igphoto=2001579931 High-resolution image, Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=54334859

Wartość pakietu wsparcia dla Ukrainy ma wynieść ponad 650 mln dol.

Jak przekazał na Twitterze dziennikarz agencji Bloomberg, Anthony Capaccio, pakiet ma zawierać nową broń, sprzęt do bezpiecznej komunikacji i noktowizory, a także rakiety przeciwokrętowe Harpoon wystrzeliwane z wyrzutni zamontowanych na pojazdach.

Wcześniej takie pociski, mające zasięg ponad 100 km przekazała Ukrainie Wielka Brytania.

Dziś w Brukseli, sekretarz obrony USA, Lloyd Austin przekonywał, że "jesteśmy tu dziś z powodu naszej niezachwianej determinacji, by dostarczyć Ukrainie zdolności, których pilnie potrzebuje, by się obronić (...) nie możemy pozwolić sobie na odpuszczenie i nie możemy stracić impetu. Stawka jest zbyt wysoka".

Jak dodał, Ukraina mierzy się obecnie z "kluczowym momentem na polu bitwy".

- Nie możemy nie docenić wyzwania, przed którym stoi Ukraina. Rosja używa swojego ognia dalekiego zasięgu, by przytłoczyć ukraińskie pozycje. (...) Więc musimy zintensyfikować nasze wspólne zobowiązanie wobec samoobrony Ukrainy i musimy wymagać od siebie jeszcze więcej, by zapewnić, że Ukraina może się bronić

 - powiedział sekretarz obrony USA.

W spotkaniu Grupy Kontaktowej ds. Obrony Ukrainy uczestniczy 45 ministrów obrony z krajów NATO i innych państw; w środę dołączyły Mołdawia, Gruzja i Ekwador.

Austin zapowiedział, że spodziewa się, że grupa "pogłębi" swoje wsparcie dla ukraińskich sił zbrojnych i wzmocni Ukrainę także w długiej perspektywie. Stwierdził też, że pracuje nad spełnieniem próśb Kijowa o nowe zdolności, zwłaszcza broni o dalekim zasięgu i systemy obrony wybrzeża, a USA zobowiązały się, że będą "robić nawet więcej".

 



Źródło: niezalezna.pl, pap

#Ukraina

md