Nie było głosów sprzeciwu wobec przejścia zmiany traktatów UE przez kolejny etap procedowania. - Rada UE ds. środowiska przyjęła bez dyskusji propozycje zmian traktatowych Parlamentu Europejskiego. Likwidują one m.in. prawo weta - poinformowała dzisiaj na Twitterze europosłanka Anna Zalewska (PiS).
Rada UE ds. środowiska przyjęła bez dyskusji propozycje zmian traktatowych Parlamentu Europejskiego. Likwidują one https://t.co/Xt3RHdJpWD. prawo weta❗️🇵🇱🇪🇺
— Anna Zalewska 🇵🇱 (@AnnaZalewskaMEP) December 18, 2023
Dzisiaj w Brukseli trwa posiedzenie Rady ds. Środowiska, na którym zapadła decyzja co do dalszego procedowania rewolucyjnych zmian unijnych traktatów, mimo że to nie jest właściwe gremium do rozstrzygania tego typu spraw. Na spotkaniu rząd Donalda Tuska reprezentuje wiceminister klimatu i środowiska, Anita Sowińska.
Politycy PiS apelowali, by przedstawiciel Polski jest zagłosował przeciwko przyjęciu bez dyskusji ustaleń PE.
- Jest prosty sposób, żeby ten proces zatrzymać, a przynajmniej znacząco go zmienić, bo rządy państw członkowskich mają prawo w tej sprawie się wypowiedzieć - zgodnie z regulacjami Rady UE wystarczy wniosek jednego państwa członkowskiego, żeby ten punkt dzisiaj został z porządku obrad usunięty - mówił dzisiaj podczas konferencji prasowej w Sejmie były wiceszef MSZ, poseł PiS, Paweł Jabłoński.
22 listopada Parlament Europejski poparł rezolucję wspierającą propozycje zmian w traktatach unijnych. Główne zmiany zapisane w dokumencie to rezygnacja z zasady jednomyślności w głosowaniach w Radzie UE w 65 obszarach i przeniesienie kompetencji z poziomu państw członkowskich na poziom UE m.in. poprzez utworzenie dwóch nowych kompetencji wyłącznych UE - w zakresie ochrony środowiska oraz bioróżnorodności - oraz znaczne rozszerzenie kompetencji współdzielonych, które obejmowałyby siedem nowych obszarów: politykę zagraniczną i bezpieczeństwa, ochronę granic, zdrowie publiczne, obronę cywilną, przemysł i edukację.