Komisja Europejska poinformowała dziś, że po Polsce drugi kraj - Holandia - zgłosił wątpliwości co do jakości maseczek, które zostały rozdysponowane wśród krajów członkowskich. Zdecydowano zawieszeniu kolejnych dostaw do czasu wyjaśnienia sytuacji.
Rzecznik Komisji Europejskiej Stefan de Keersmaecker ocenił jako niezwykle ważne, by wysyłany przez Komisję sprzęt ochrony osobistej był bardzo wysokiej jakości. "To fundamentalna kwestia" - podkreślił na konferencji prasowej w Brukseli.
Dodał, że Komisja Europejska otrzymała informacje od strony polskiej o problemach z jakością maseczek.
- Do dziś tylko jeden kraj członkowski zidentyfikował podobne problemy. To Holandia
- powiedział.
Komisja zdecydowała o zawieszeniu dalszych dostaw tych maseczek.
- Będziemy śledzić tę sprawę i zdecydujemy, jakie działania należy podjąć, jeśli rzeczywiście jest problem z jakością maseczek
- powiedział de Keersmaecker.
W piątek Komisja Europejska poinformowała, że 17 państw Unii Europejskiej i Wielka Brytania otrzymają 1,5 mln maseczek medycznych, które mają chronić pracowników służby zdrowia przed koronawirusem w ramach unijnego mechanizmu wsparcia. Najwięcej - 616 tys. - przydzielono Polsce.
Minister zdrowia Łukasz Szumowski poinformował wczoraj, że maseczki, które otrzymała Polska z unijnej transzy, nie mają certyfikatu CE i zostały wysłane na badania. "Te maseczki, które zakupiła Unia Europejska, nie spełniają żadnych norm - ani FFP1, ani FFP2, ani FFP3 - w związku z tym nie mogą być rozdysponowane wśród medyków w tej kategorii FFP" - wyjaśnił.