Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »
Z OSTATNIEJ CHWILI
Prezydent Andrzej Duda podpisał budżet na 2025 r. oraz przesłał część przepisów do Trybunału Konstytucyjnego w trybie kontroli następczej • • •

„Trzeba porozmawiać o konsekwencjach”. Czy Unia Europejska nałoży nowe sankcje na Białoruś?

Austriacki dziennik "Kronen Zeitung" informuje, że utrzymująca się presja migracyjna ze strony Białorusi na zewnętrzne granice Unii Europejskiej (na granicy z Polską) może spowodować, że pojawią się nowe unijne sankcje przeciwko reżimowi Łukaszenki.

Czy Unia Europejska nałoży nowe sankcje na Białoruś?
Czy Unia Europejska nałoży nowe sankcje na Białoruś?
pexels.com

- Po prostu nie może dziać się tak, że kwestia migracji jest wykorzystywana jako broń przeciwko UE, to nieludzkie

 – skomentował nowy szef austriackiego MSZ Michael Linhart (OeVP) przed pierwszym spotkaniem z ministrami spraw zagranicznych państw UE w Luksemburgu.

Część krajów unijnych opowiada się za większym naciskiem na linie lotnicze. „Trzeba porozmawiać o konsekwencjach” – podkreślił szef niemieckiego MSZ Heiko Maas. Minister spraw zagranicznych Litwy Gabrielius Landsbergis skrytykował fakt, że co prawda niektóre linie lotnicze zakończyły praktykę wysyłania migrantów na Białoruś przez Turcję lub Irak, ale na ich miejsce „do tego biznesu weszły inne firmy”. „Dlatego Unia musi zając się tą sprawą z większą uwagą, niż dotychczas” – pisze „Kronen Zeitung”.

Szef MSZ Łotwy Edgars Rinkeviczs wezwał do wprowadzenia nowych sankcji gospodarczych UE wobec Białorusi oraz kar dla białoruskich linii lotniczych Belavia. Jeśli szefowie rządów Litwy, Estonii, Łotwy i Polski postawią na swoim, UE powinna przekonać firmy do zaprzestania leasingu samolotów dla Belavii.

- Porozmawiamy o tym dzisiaj i zobaczymy, czy może to okaże się rozwiązaniem

 – powiedział Linhart.

Austriacka gazeta przypomina:

"W ostatnich miesiącach znacznie wzrosło napięcie między Unią Europejską a Białorusią. Unia oskarża Łukaszenkę o „celowe przepychanie migrantów z Bliskiego Wschodu przez granice Litwy, Łotwy i Polski do UE jako zemsty za europejskie sankcje”

Stan wyjątkowy w Polsce

Od 2 września w związku z presją migracyjną w przygranicznym pasie z Białorusią - w 183 miejscowościach woj. podlaskiego i lubelskiego - obowiązuje stan wyjątkowy. Został on wprowadzony na 30 dni na mocy rozporządzenia prezydenta Andrzeja Dudy, wydanego na wniosek Rady Ministrów. Sejm zgodził się na przedłużenie stanu wyjątkowego o kolejne 60 dni. 

 



Źródło: PAP, niezalezna.pl

#Białoruś #sankcje #Unia Europejska

mk