Minister spraw wewnętrznych Wielkiej Brytanii, uchodząca za główną faworytkę konserwatystów na stanowisko premiera kraju Theresa May, zapowiedziała, że chce zagwarantować prawa obywateli Unii Europejskiej, którzy już mieszkają na Wyspach.
May w kampanii referendalnej opowiadała się za pozostaniem kraju w UE. -
Obywatele opowiedzieli się za Brexitem m.in. w związku z obawami dotyczącymi imigracji. To jedna z pierwszych kwestii, którą będzie musiał się zająć przyszły rząd - powiedziała w wywiadzie udzielonym telewizji ITV.
-
Prawa obywateli UE, którzy już żyją na terenie Wielkiej Brytanii, jak również Brytyjczyków mieszkających za granicą, będą przedmiotem negocjacji. Mam nadzieję, że zostaną zabezpieczone - zaznaczyła minister.
Theresa May zwróciła uwagę w wywiadzie dla brytyjskiego "Guardiana", że obawia się nagłego wzrostu liczby Europejczyków, którzy będą chcieli przeprowadzić się na Wyspy, zanim Wielka Brytania przejmie kontrolę nad granicami.
-
Jesteśmy ciągle członkami UE - nie ma obecnie żadnych zmian dotyczących naszej pozycji. Ale oczywiście w ramach negocjacji będziemy musieli zająć się osobami z UE, które żyją w Wielkiej Brytanii - stwierdziła May.
- Chciałabym zapewnić, że jesteśmy w stanie nie tylko zagwarantować prawa obywatelom UE, ale zrobić to samo dla obywateli naszego kraju żyjących w innych państwach członkowskich - dodała.
Theresa May oceniła, że przed uruchomieniem art. 50 traktatu UE
Londyn musi mieć jasne stanowisko negocjacyjne. - Ważnym jest, abyśmy uruchomili artykuł 50 traktatu UE w odpowiednim czasie, uzyskując dla Wielkiej Brytanii korzystniejsze porozumienie - powiedziała May w telewizyjnym wywiadzie.
Decyzja o uruchomieniu art. 50 traktatu UE - co rozpocznie procedurę wyjścia Zjednoczonego Królestwa ze Wspólnoty - będzie należała już do przyszłego szefa rządu - zapowiedział brytyjski premier David Cameron.
Nicola Sturgeon, pierwszy minister Szkocji, zaapelował w liście do premiera Camerona i pięciu czołowych kandydatów konserwatywnej partii na jego miejsce, by uszanowali prawa 173 tys. obywateli UE w Szkocji.
Zażądał od liderów „natychmiastowych gwarancji".
Źródło: theguardian.com
#Wielka Brytania #Unia Europejska #benefity #Polacy na wyspach #imigracja #Brexit
Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Marek Nowicki