W bazie w Cincu dyplomaci spotkali się z szefem rumuńskiego MSZ Bogdanem Aurescu.
"Nasze kraje są tutaj razem, aby zapewnić bezpieczeństwo naszego kontynentu"
- napisała Colonna na Twitterze.
Avec mes homologues roumain @BogdanAurescu et néerlandais @WBHoekstra au camp de #Cincu. Nos pays y sont ensemble pour assurer la sécurité de notre continent. https://t.co/8iW1YlOjA0 pic.twitter.com/PyFK6ifsgS
— Catherine Colonna (@MinColonna) January 27, 2023
Hoekstra, który jest także wicepremierem Holandii, powiedział żołnierzom z międzynarodowej grupy bojowej stacjonującym w Cincu, że odgrywają kluczową rolę w "zagwarantowaniu bezpieczeństwa temu kontynentowi i naszemu terytorium".
"Rosja prowadzi wojnę w sposób, jakiego nie widzieliśmy od dziesięcioleci i dlatego nie możemy opuszczać gardy, musimy zwiększyć nasze wysiłki"
- stwierdził Hoekstra, dodając, że "Ukraina musi wygrać tę wojnę dla własnego dobra, ale i dla naszego".
W odpowiedzi na inwazję Rosji na Ukrainę w lutym ubiegłego roku NATO wzmocniło swoją obecność na swojej wschodniej flance, w tym wysyłając dodatkowe międzynarodowe grupy bojowe do takich krajów jak Rumunia, Węgry, Bułgaria i Słowacja.
W środę około 600 francuskich żołnierzy prowadziło ćwiczenia w leżącej na wschodzie Rumunii miejscowości Smardan. Wzięło w nich udział około 200 pojazdów wojskowych, w tym francuskie czołgi Leclerc. Ministerstwo obrony Rumunii przekazało, że głównym celem ćwiczeń było wyszkolenie grupy bojowej "w zakresie zdolności do szybkiego rozmieszczania i wykonywania misji" w ramach wspólnej operacji obronnej NATO.
Według źródła agencji Reutera, Francja zamierza przeforsować w Rumunii lukratywne kontrakty wojskowe po tym, gdy Paryż wysłał tam czołgi i system obrony powietrznej.
Później w piątek trzej ministrowie spraw zagranicznych - Aurescu, Colonna i Hoekstra - udadzą się do Bukaresztu na trójstronne rozmowy na temat rosyjskiej inwazji, współpracy w ramach NATO oraz wysiłków Rumunii, mających na celu włączenie kraju do strefy Schengen. Mają także rozmawiać na temat Mołdawii, która cierpi na wiele sposobów z powodu inwazji Rosji na Ukrainę.
Minister Colonna w drodze do Rumunii z Odessy na Ukrainie, którą odwiedziła w czwartek, spotkała się w Kiszyniowie z prezydent Mołdawii Maią Sandu.