W mediach społecznościowych mogliśmy niedawno natrafić na zdjęcie ukraińskiego żołnierza uzbrojonego w polski uniwersalny karabin maszynowy UKM-2000P. Na drugim planie zaś mogliśmy dostrzec wyprodukowane przez Hutę Stalowa Wola (HSW) Lekkie Podwozie Gąsienicowe (LPG) w wersji Artyleryjski Wóz Dowodzenia (WD), które trafiło na Ukrainę wraz z haubicoarmatami Krab. Na innym materiale widzimy zaś kolumnę czołgów T-72M1(R), które strona ukraińska otrzymała od Polski.
Na jednym ze zdjęć widzimy ukraińskiego żołnierza wyposażonego w uniwersalny karabin maszynowy UKM-2000P kal. 7.62 mm. Broń ta wyprodukowana w Zakładach Mechanicznych „Tarnów” S.A. znajduje się również na wyposażeniu Wojsk Lądowych oraz Wojsk Obrony Terytorialnej.
Uniwersalny karabin maszynowy UKM-2000P waży 10,1 kg a jego długość to 1203 mm. Szybkostrzelność teoretyczna tej broni to 700-850 strzałów na minutę, zaś praktyczna wynosi do 250 strzałów na minutę. Zasięg skuteczny UKM-2000P to 1 500 metrów.
Na drugim planie możemy zauważyć wyprodukowane przez Hutę Stalowa Wola (HSW) Lekkie Podwozie Gąsienicowe (LPG). Zaprezentowana wersja to najprawdopodobniej Artyleryjski Wóz Dowodzenia WD na podwoziu gąsienicowym wyposażony m.in. w informatyczno-elektroniczny system kierowania ogniem, zapewniający zautomatyzowany proces wypracowania danych ogniowych a także uzbrojenie pokładowe – km 7,62 mm, z otwartym stanowiskiem strzelniczym.
An interesting find of a Polish battery/fire control vehicle in the hands of the Ukrainian troops. These vehicles are built on a 2S1 Goździki chassis and are used with the Krab self-propelled howitzers #Ukraine️ #Poland #UkraineWar #UkraineRussiaWar pic.twitter.com/CcqnZjuEYt
— GlobalGeoNews (@GlobalGeoNews) June 5, 2022
Artyleryjskie wozy dowodzenia przeznaczone są do realizacji przedsięwzięć w zakresie przygotowania i kierowania ogniem, rozwijania punktów dowodzenia, pozyskiwania i opracowywania danych o warunkach strzelania oraz informacji rozpoznawczych, niezbędnych do rażenia obiektów przeciwnika.
Artyleryjskie Wody Dowodzenia wchodziły w część pakietu uzbrojenia, jaki Polska przekazała niedawno Ukrainie.
Chodzi mianowicie o dostawę 18 haubicoarmat Krab kal. 155 mm wraz z zapasem amunicji. Strona polska przeszkolić miała aż 100 ukraińskich wojskowych z obsługi przekazanego sprzętu wojskowego.
🗞️🇵🇱 Poland hands over 18 pieces of 155 mm self-propelled howitzers AHS Krab to Ukraine. They have also trained 100 Ukrainian servicemen to operate the howitzers, Polskie Radio reports. #UkraineRussiaWar #Poland pic.twitter.com/V2mWgTOt1j
— MilitaryLand.net (@Militarylandnet) May 29, 2022
Nowoczesne haubicoarmaty Krab produkowane przez Hutę Stalowa Wola (HSW) napędzane są silnikiem MTU MT 881 Ka 500 o mocy maksymalnej 1000 koni mechanicznych, dzięki czemu może osiągnąć do 60 km/h poruszając się po drogach asfaltowych zaś na bezdrożach przemieszcza się z prędkością 30 km/h. Zasięg operacyjny samobieżnej haubicy na pełnych zbiornikach wynosi 400 km. Załogę armatohaubicy Krab stanowi pięciu wojskowych, którymi są dowódca, działonowy, kierowca oraz dwóch ładowniczych.
Szybkostrzelność praktyczna Kraba wynosi 2 pociski na minutę. Przystosowany jest jednak też do prowadzenia ognia intensywnego wynoszącego 6 pocisków przez 3 minuty. Z Kraba można ponadto prowadzić ostrzał w ramach efektu salwowego (MRSI), który polega na tym, że trzy pociski wystrzeliwane pod różnym kątem uderzają jednocześnie w wybrany cel. Kąty ostrzału w podniesieniu wynoszą od - 3.5 stopnia do 70 stopni. Donośność minimalna to 4,7 km a maksymalna 40 km. Na wyposażeniu Kraba znajdują się ponadto karabin maszynowy kal.12.7 mm oraz wyrzutnie granatów dymnych kal .81 mm. Czas przejścia z położenia marszowego w położenie bojowe wynosi około 30 sekund.
W mediach społecznościowych opublikowano ponadto film, na którym widzimy część przekazanych przez Polskę stronie ukraińskiej czołgów T-72M1(R). Czołgi znajdują się w towarzystwie gąsienicowych transporterów opancerzonych YPR-765, które Ukraińcy otrzymali od Niderlandów.
What an interesting video. pic.twitter.com/ygrtWpi4p3
— Kriegsforscher (@OSINTua) June 6, 2022