Moskwa „j…e” PiS. Rosyjskie służby w wulgarnej akcji PO » CZYTAJ TERAZ »

Państwa NATO przekażą myśliwce Ukrainie? Szef NATO: Nie oznaczałoby to udziału Sojuszu w wojnie

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg oświadczył, że "ewentualne dostawy myśliwców na Ukrainę przez państwa członkowskie NATO nie oznaczałyby, że Sojusz stałby się stroną konfliktu". Podkreślił, że Sojusz musi "zapewnić Ukrainie wszystko, co pozwoli jej wywalczyć pokój".

Aleksiej Witwicki

"Musimy nadal zapewniać Ukrainie wszystko, czego potrzebuje do zwycięstwa i osiągniecia sprawiedliwego i trwałego pokoju"

- powiedział Stoltenberg.

"Jest oczywiste, że mamy do czynienia z logistycznym wyścigiem z czasem. Kluczowe zasoby, takie jak amunicja, paliwo i części zamienne, muszą dotrzeć na Ukrainę, zanim Rosja przejmie inicjatywę na polu bitwy. Szybkość będzie ratowała ludzkie istnienia"

- podkreślił sekretarz generalny Sojuszu.

Zwrócił uwagę, że jeśli Putin wygra na Ukrainie, to zarówno on, jak i inne reżimy autorytarne wyciągną wniosek, że użycie siły się opłaca.

Myśliwce dla Ukrainy? 

Dopytywany o sprawę ewentualnych dostaw myśliwców przez kraje NATO na Ukrainę, Stoltenberg zastrzegł, że takie dostawy nie oznaczałyby, że Sojusz stałby się stroną konfliktu.

Wyraził również przypuszczenie, że kwestia samolotów będzie omawiana na wtorkowym spotkaniu ministrów obrony Sojuszu w kwaterze głównej NATO. Sekretarz generalny podkreślił jednocześnie, że Ukraina potrzebuje pilnego wsparcia, a przekazanie myśliwców wymaga czasu.

Uzupełnienie zapasów amunicji 

Jens Stoltenberg poinformował, że jednym z tematów rozmów ministrów będzie kwestia uzupełnienia zapasów amunicji.

"Wojna na Ukrainie zużywa ogromne ilości amunicji i uszczupla nasze zapasy. Obecne tempo zużycia amunicji przez Ukrainę wielokrotnie przewyższa tempo naszej produkcji. Nasz przemysł obronny jest pod presją. Czas oczekiwania na amunicję dużego kalibru zwiększył się z 12 do 28 miesięcy. Zamówienia złożone dzisiaj zostaną zrealizowane za 2,5 roku. Musimy zwiększyć produkcję i zainwestować w zdolności produkcyjne"

- powiedział.

 

 

 

 

 

 



Źródło: PAP, niezalezna.pl

#Ukraina #NATO #Jens Stoltenberg #Władimir Putin

mm