Dyrektor wykonawcza Centrum Wolności Obywatelskich Ołeksandra Romancowa, organizacji uhonorowanej w 2022 r. Pokojową Nagrodą Nobla, zaapelowała do władz Republiki Południowej Afryki, by nie pozwoliły prezydentowi Rosji Władimirowi Putinowi na udział w sierpniowym szczycie państw BRICS, który ma się odbyć w tym kraju - poinformował w czwartek portal news24.com.
"Dla nas RPA jest miejscem, gdzie ludzie walczą o wolność, o równość, o godność. Musicie pokazać, że przestrzegacie tych wartości"
Przedstawicielka organizacji uhonorowanej Nagrodą Nobla pojechała do RPA, by uzyskać wsparcie tego kraju dla Ukrainy - napisał portal news24.com. "Gdyby Putin tu przyjechał, byłoby to wielkie rozczarowanie" - dodała.
W marcu Międzynarodowy Trybunał Karny (MTK) wydał nakaz aresztowania Putina. Oznacza to, że władze Republiki Południowej Afryki, która będzie w sierpniu gospodarzem szczytu państw bloku BRICS (należą do niego Brazylia, Rosja, RPA, Chiny i Indie - red.), będą w myśl prawa międzynarodowego zobowiązane zatrzymać go po przyjeździe - przypomniał portal.
RPA odmówiła potępienia inwazji na Ukrainę, mówiąc, że chce pozostać neutralna i preferuje dialog w celu zakończenia wojny. Na początku tego roku przeprowadziła wspólne ćwiczenia wojskowe z Rosją i Chinami, które obserwatorzy uważają za dowód na prokremlowskie sympatie władz tego kraju.
Romancowa, która przybyła do RPA w składzie delegacji pracowników akademickich i organizacji pozarządowych, spotkała się z wysokiej rangi urzędnikami w Departamencie Stosunków Międzynarodowych i Współpracy, ale została potraktowana z olbrzymim dystansem - napisał portal news24.com.
Centrum Wolności Obywatelskich (CWO) to organizacja pozarządowa z siedzibą w Kijowie, która otrzymała w 2022 r. Pokojową Nagrodę Nobla. Oprócz CWO komitet Noblowski uhonorował też w ostatniej edycji więzionego białoruskiego opozycjonistę Alesia Bialackiego - szefa Centrum praw człowieka Wiasna, a także zdelegalizowaną niedawno rosyjską organizację badająca zbrodnie stalinowskie Memoriał.