Trzęsienie o magnitudzie 6,8 było odczuwalne w 21-milionowym mieście Chengdu, stolicy prowincji Syczuan. 1 września władze Chengdu zakazały mieszkańcom opuszczania domów w związku z wykryciem nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Obecnie jest to największe chińskie miasto z takimi restrykcjami od czasu dwumiesięcznego lockdownu w Szanghaju.
Wcześniej, przed trzęsieniem ziemi i ograniczeniami związanymi z Covid-19, prowincję Syczuan dotknęła fala upałów i powstała w ich wyniku klęska suszy. Doprowadziło to do niedoborów wody i przerw w dostawach prądu, ponieważ ta część Chin jest uzależniona od energii wodnej - czytamy w depeszy AP.
A 6.8-magnitude earthquake jolted Luding County, southwest China's Sichuan province after midday on Monday, according to the China Earthquake Networks Center. #China #Sichuan #Earthquakehttps://t.co/7pjYOn8E75 pic.twitter.com/MAhAgEklcH
— China Daily Hong Kong (@CDHKedition) September 5, 2022
A 6.6 magnitude earthquake has occurred 43km SE of Kangding, China, killing at least seven people.
— ∼Marietta (@MariettaDaviz) September 5, 2022
China activated a Level 3 emergency response and dispatched rescue workers to Luding County near the epicenter of 1 million people.#earthquake #China pic.twitter.com/3L31IRztg1
Położony na skraju Płaskowyżu Tybetańskiego Syczuan, gdzie spotykają się płyty tektoniczne, to obszar regularnie nawiedzany przez trzęsienia ziemi. Dwa tego rodzaju kataklizmy zabiły w czerwcu co najmniej cztery osoby. Najtragiczniejsze trzęsienie miało miejsce w 2008 roku, gdy zginęło niemal 90 tys. mieszkańców Syczuanu. Odbudowę obszarów wiejskich po tej tragedii prowadzono przy użyciu materiałów jak najbardziej wytrzymałych na aktywność sejsmiczną - powiadomiła agencja.