Putin mówił o zakończeniu rozejmu i wznowieniu walk kilka godzin po tym, jak resort obrony Rosji oznajmił, że rozejm się zakończył. Putin utrzymywał przy tym, że Moskwa jest otwarta na inicjatywy pokojowe.
Rozejm wielkanocny miał obowiązywać do północy (godz. 23 w Polsce) z niedzieli na poniedziałek. Moskwa i Kijów wzajemnie oskarżyły się o wielokrotne złamanie zawieszenia broni. Rosyjskie ministerstwo zarzuciło stronie ukraińskiej niemal 5 tys. przypadków złamania rozejmu. W niedzielę natomiast prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiadomił, że od początku doby rosyjska armia naruszyła zawieszenie broni ponad 2 tys. razy.
Ukraiński przywódca zaproponował Rosji zawieszenie ataków przy pomocy dronów i rakiet dalekiego zasięgu na infrastrukturę cywilną przez co najmniej 30 dni, z możliwością przedłużenia tego okresu.
Według ukraińskich sił powietrznych wojska rosyjskie zaatakowały Ukrainę w nocy z niedzieli na poniedziałek 96 dronami i trzema rakietami; ukraińska obrona przeciwlotnicza zestrzeliła 42 bezzałogowce różnego typu.
Rozmowy o pokoju
W sprawie zawieszenia broni z Rosją wypowiedział się również w poniedziałek Zełenski. Poinformował, że przedstawiciele jego rządu polecą w środę do Londynu, aby wziąć udział w rozmowach z sojusznikami.
„W najbliższą środę nasi przedstawiciele będą pracować w Londynie. Ukraina, Wielka Brytania, Francja i USA – jesteśmy gotowi iść naprzód tak konstruktywnie, jak to możliwe, tak jak robiliśmy to wcześniej, aby osiągnąć bezwarunkowe zawieszenie broni, a następnie ustanowienie prawdziwego i trwałego pokoju”
– napisał Zełenski po rozmowie z brytyjskim premierem Keirem Starmerem.
Jak dodał prezydent, bezwarunkowe zawieszenie broni „musi być pierwszym krokiem w kierunku pokoju”, a „Wielkanoc jasno pokazała, że to działania Rosji przedłużają wojnę”.
Dziennik „Wall Street Journal” napisał w niedzielę wieczorem, że Kijów ma podczas spotkania w Londynie odpowiedzieć administracji prezydenta USA Donalda Trumpa na szereg propozycji mających według strony amerykańskiej doprowadzić do zakończenia wojny.
Amerykańska propozycja zakłada uznanie przez USA rosyjskiej aneksji ukraińskiego Krymu oraz zablokowanie ukraińskiej ścieżki do NATO – zaznaczyła gazeta. Zaproponowano też utworzenie wokół Zaporoskiej Elektrowni Atomowej neutralnej strefy, która mogłaby znajdować się pod kontrolą USA.
Na spotkaniu w Londynie mają być obecni ze strony USA sekretarz stanu USA Marco Rubio, wysłannik prezydenta USA ds. Bliskiego Wschodu Steve Witkoff i specjalny wysłannik ds. pokoju w Ukrainie Keith Kellogg. Później Witkoff może ponownie udać się do Rosji – podał „WSJ”.