Kwestia zaostrzenia ustawy imigracyjnej wraca na pierwszy plan debaty we Francji - donosi we wtorek dziennik "Le Monde". Przyczyną tego ma być piątkowy atak nożownika, który zabił nauczyciela. Francuski minister spraw wewnętrznych Gerald Darmanin ocenił, że nowe prawo umożliwiłoby deportację napastnika. Wydaje się jednak, że wprowadzenie go nie będzie proste.
Sprawa zaostrzenia ustawy imigracyjnej jest opóźniana przez rząd Elisabeth Borne od jesieni 2022 roku. Powodem były m.in. intensywne protesty społeczne w związku z reformą emerytalną, ale przede wszystkim opór prawicowego ugrupowania Republikanie (Les Republicains), które nie zgadzało się na tekst rządowy.
Nowa ustawa imigracyjna "umożliwiłaby zniesienie ochrony terrorysty z Arras" – zaznaczył Darmanin. Według niego nowe prawo pozwoliłoby na deportację zabójcy.
"Le Monde" podkreśliło, że morderstwo nauczyciela w Arras przez wyznającego radykalny islam Czeczena sprawiło, iż "potrzeba szybkiego działania stała się oczywista". Na Republikanach ciąży więc duża presja, aby poparli projekt rządowy, choć - jak zauważył dziennik - partia nie zamierza ustępować. "Obecnie tylko referendum w sprawie imigracji wydaje się akceptowalne dla Republikanów" – zaznaczono.
W liceum w Arras, na północy Francji, uzbrojony w nóż 20-letni Mohammed Moguczkow, obywatel Rosji pochodzący z Czeczenii, zabił w piątek rano nauczyciela, podcinając mu gardło. Ranił również kilka osób. Sprawca miał krzyczeć "Allahu Akbar" – podały francuskie media. W tej sprawie zatrzymano dotychczas 11 osób.
Po ataku szef MSW powiedział, że rząd chce przyspieszyć wydalenie 193 nielegalnych zradykalizowanych imigrantów.