Prezydent USA Donald Trump oświadczył, że „już wkrótce” podpisana zostanie umowa pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Ukrainą w sprawie metali ziem rzadkich. „W sprawie Rosji i Ukrainy idzie nam bardzo dobrze” – ocenił.
„Jedną z rzeczy, które robimy, jest wkrótce podpisanie umowy dotyczącej ziem rzadkich z Ukrainą, która (posiada złoża) o olbrzymiej wartości”
– powiedział prezydent USA, cytowany przez stację CNN.
Trump odniósł się do przeprowadzonych przez siebie w tym tygodniu rozmów telefonicznych z przywódcą Rosji Władimirem Putinem i osobno z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim, dotyczących możliwości zakończenia wojny.
„Chcielibyśmy, by to się skończyło i myślę, że dobrze nam idzie w tej kwestii. Wierzę, że to zrobimy. Zobaczymy, co się stanie”
– oświadczył.
W komunikacie Białego Domu po środowej rozmowie Trumpa z Zełenskim nie wspomniano o umowie dotyczącej minerałów. Napisano natomiast, że Trump poruszył temat ukraińskiej sieci energetycznej i elektrowni atomowych.