Wzywam ponownie Rosję, by zagwarantowała - przejrzyście i bezzwłocznie - pełne przestrzeganie traktatu INF – napisał sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg. Zarzucił Moskwie, że jej działania szkodzą umowie.
"Granica przekroczona przez Rosję" - to tytuł listu szefa Sojuszu, opublikowanego w czwartek przez włoski dziennik "La Repubblica".
Stoltenberg przywołał w nim porozumienie z 1987 roku podpisane przez Ronalda Reagana i Michaiła Gorbaczowa o całkowitej likwidacji nuklearnych pocisków rakietowych średniego i pośredniego zasięgu (INF).
Wtedy - dodał - świat odetchnął z ulgą, bo umowa ta przyczyniła się do bezpieczeństwa wszystkich.
W ostatnich latach jednak Rosja rozwinęła, wyprodukowała, wypróbowała i rozmieściła nowy pocisk pośredniego zasięgu pod nazwą SSC-8", łatwy do ukrycia, zdolny do przenoszenia głowic nuklearnych i zdolny "sięgnąć" europejskich stolic
- dodał szef Paktu. Podkreślił, że broń ta zwiększa możliwość konfliktu nuklearnego.
- Działania Rosji szkodzą traktatowi INF wystawiając go na ryzyko - ostrzegł sekretarz generalny NATO.
Zwrócił uwagę na to, że w Europie nie ma nowych amerykańskich pocisków, ale są nowe rosyjskie.
Wskazał, że traktat przestrzegany tylko przez jedną stronę "nie może być skuteczny i nie gwarantuje bezpieczeństwa".
Stoltenberg przypomniał, że sojusznicy wyrażali już zaniepokojenie pięć lat temu, a "Rosja po latach dementowania przyznała, że istnieje nowy system rakietowy". Zaznaczył zarazem, że sojusznicy z NATO wzywali Moskwę, by odpowiedziała na to zaniepokojenie i przystąpiła do konstruktywnego dialogu z USA.
Niestety Rosja nie wysłuchała naszych próśb
- napisał Stoltenberg. Jak ocenił, "brak zaangażowania ze strony Moskwy umacnia wyłącznie wrażenie, że system pocisków stanowi poważne zagrożenie dla strategicznej stabilności Europy".
- Wzywam zatem ponownie Rosję, by zagwarantowała - przejrzyście i bezzwłocznie - pełne przestrzeganie traktatu INF - zaapelował Stoltenberg i zapewnił, że NATO nie ma zamiaru rozmieszczać nowych pocisków nuklearnych w Europie.
Ale jako Sojusz mamy zadanie zagwarantować bezpieczeństwo i spokój naszym narodom. Nie możemy pozwolić na to, aby traktaty o kontroli zbrojeń były naruszane, bo to podważa zaufanie
- oświadczył szef Paktu.
Podkreślił: "Następny ruch należy do Rosji. NATO nie chce nowej zimnej wojny ani nowego wyścigu zbrojeń i zrobimy wszystko, co w naszej mocy, by do tego nie dopuścić".
Apelując do Rosji, by zrobiła to, co do niej należy, Stoltenberg wyraził gotowość prowadzenia dialogu na rzecz "lepszej i bardziej bezpiecznej przyszłości".
Mówiąc o znaczeniu działań odstraszających i wspólnej obrony, podkreślił jednocześnie:
Oto dlaczego w odpowiedzi na nielegalną aneksję Krymu przez Rosję w 2014 roku i agresywne zachowania sojusznicy z NATO wzmocnili obronę i zdecydowali o zwiększeniu inwestycji oraz modernizacji sił zbrojnych.
Zapowiedział, że Sojusz rozważy skutki działań Rosji w sprawie INF.