Podczas oficjalnej wizyty delegacji w USA, minister obrony narodowej Antoni Macierewicz odwiedził sanktuarium w amerykańskiej Częstochowie w Doylestown (stan Pensylwania), gdzie spotkał się z działaczami polonijnymi. Szef MON przybył do sanktuarium na zaproszenie Komitetu Obchodów Rocznicy Katastrofy Smoleńskiej i Klubów Gazety Polskiej oraz Ojców Paulinów, gospodarzy sanktuarium. Wraz z ministrem, w wizycie uczestniczyli m.in. attaché obrony RP w USA, gen. Cezary Wiśniewski, i konsul generalny RP w Nowym Jorku, Maciej Golubiewski.
Sanktuarium jest duchowym centrum polonijnym w północno-wschodnich stanach, a za sprawą wydarzeń i uroczystości patriotycznych, niegdyś również z udziałem ministra Macierewicza, stało się także ważnym ośrodkiem życia polonijnego.
Wizyta rozpoczęła się uroczystą Mszą św, którą celebrował ojciec Jan Michalak.
fot. Kluby Gazety Polskiej
Istotną częścią wizyty było otwarte spotkanie delegacji z członkami Komitetu Obchodów Rocznicy Katastrofy Smoleńskiej, przedstawicielami Klubów GP, organizacji weteranów oraz Polonią. Wizyta była wyrazem docenienia wysiłków lokalnej Polonii. Oficjalną część spotkania otworzył konsul Maciej Golubiewski, który mówił o wadze sanktuarium w Doylestown dla Polonii i zacieśniającej się współpracy konsulatu w Nowym Jorku ze środowiskiem działającym w amerykańskiej Częstochowie.
Minister Antoni Macierewicz, w swoim wystąpieniu, dziękował przedstawicielom środowiska skupionego wokół Komitetu, którzy od wielu lat wspierali niepodległościowe dążenia, dbali o pamięć historyczną i pomagali w zabiegach mających doprowadzić do wyjaśnienie katastrofy smoleńskiej. Złożył również podziękowania przedstawicielom organizacji weteranów. Minister porównał przemiany z 2015 r. do cudu, ale też do czegoś na co trzeba jeszcze mocno pracować i pielęgnować. Na ręce ojca Jana Michalaka złożył podziękowania Paulinom za pomoc w funkcjonowaniu Komitetu.
Minister mówił też o wpływie Polonii na wygraną Donalda Trumpa, co pomaga w realizacji Polskich interesów oraz co doprowadziło do ważnej obietnicy Trumpa w sprawie dochodzenia do prawdy o katastrofie smoleńskiej.
- [..] współzależność Polski i Stanów Zjednoczonych jest olbrzymia. Bez wsparcia naszego strategicznego sojusznika, nasza misja i możliwość działania byłaby tysiąckrotnie trudniejsza. W tym współdziałaniu Polonii, która się tutaj zmaterializowała, widać dziedzictwo Paderewskiego, armii Hallera i tych wszystkich żołnierzy, o których tutaj była mowa – mówil minister Macierewicz.
Spotkanie prowadził przewodniczący Komitetu, Tadeusz Antoniak. Przedstawił osiągnięcia i główne założenia Komitetu, który skupia organizacje jak Klub „Gazety Polskiej” z Filadelfii, który był inicjatorem, Nowego Jorku, New Jersey, a także Rodziny Radia Maryja, Kongres Polonii Amerykańskiej – oddział NJ , Stowarzyszenie Pamięć, Fundację Libra, Polskę Fundację Kulturalną NJ oraz Fundację „Dziękuję Ci za Służbę” por. Karola Cierpicy, który był także obecny. Natomiast przewodniczącym Honorowego Komitetu jest minister Antoni Macierewicz, a są w nim także przedstawiciele Polsko-Słowiańskiej Unii Kredytowej, Polonia Institute i SWAP.
Minister Antoni Macierewicz został również uhonorowany medalem od stowarzyszenia weteranów (SWAP) z okazji rocznicy 100-lecia Wychodztwa Polskiego i uformowania Błękitnej Armii Hallera. Medal wręczył dr Teofil Lachowicz.
Odbyła się również uroczystość złożenia wieńców pod pomnikami na cmentarzu sanktuarium, przez ministra Macierewicza, konsula Maciej Golubiewskiego i attaché RP, generała Wiśniewskiego. Wieńce złożono pod tablicą smoleńską, pomnikiem Żołnierzy Niezłomnych, a także, wraz z delegacją weteranów ze SWAP, na grobie dr. Teofila Starzyńskiego, założyciela stowarzyszenia z weteranów armii Hallera.
Na zakończenie wizyty, minister Antoni Macierewicz złożył podziękowania na ręce Tadeusza Antoniaka i Macieja Rusinskiego, koordynatora Klubów GP, za kontynuację inicjatyw w sprawie katastrofy smoleńskiej, a także mówił o wynikach rozmów z sekretarzem obrony Jamesem Mattisem i wskazał ustalenia swojej wizyty w USA.
ZOBACZ WIDEO: