Koszulka NIEMIECKO - RUSKA SZAJKA TUSKA Zamów już TERAZ!

Senat USA przegłosował pakiet pomocowy dla Ukrainy. Biden deklaruje natychmiastowy podpis

Amerykański Senat przegłosował we wtorek wieczorem pakiet środków na wsparcie Ukrainy, Izraela i Tajwanu o wartości 95 mld dolarów. Długo oczekiwana ustawa trafi teraz na biurko prezydenta, który zapowiedział, że natychmiast ją podpisze. Za pomoc podziękował prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

Kongres USA
cytis - pixabay.com

Ustawę przyjęto przeważającą większością głosów z poparciem większości senatorów obydwu partii. Decyzja Senatu kończy trwający od ponad pół roku spór o pomoc dla Ukrainy.

Ustawa zapewnia 60,8 mld dol. środków na wsparcie wojskowe i gospodarcze Ukrainy, 26 mld na uzbrojenie dla Izraela i pomoc humanitarną dla Palestyńczyków, 8 mld na zakup broni dla Tajwanu oraz wzmocnienie bezpieczeństwa w regionie Indo-Pacyfiku. 

Dodatkowo w ustawie znalazł się szereg uprawnień do nałożenia dodatkowych sankcji na Iran i Rosję, przepisy upoważniające prezydenta do przeznaczenia zamrożonych rosyjskich aktywów (4-5 mld dol.) na pomoc Ukrainie, oraz ustawa, która ma zmusić chińskiego właściciela TikToka do sprzedaży aplikacji w ciągu 12 miesięcy. 

Biden: Podpiszę, jak tylko trafi na moje biurko

Prezydent Joe Biden oświadczył we wtorek wieczorem czasu lokalnego, że podpisze uchwalony przez Kongres USA pakiet pomocowy dla Ukrainy, Izraela i Tajwanu o wartości 95 mld dol. w środę 24 kwietnia tak, aby wznowić dostawy amerykańskiej broni na Ukrainę jeszcze w tym tygodniu.

"Podpiszę tę ustawę i wygłoszę odezwę do narodu amerykańskiego, jak tylko trafi ona jutro na moje biurko, tak abyśmy mogli rozpocząć dostawy broni i sprzętu na Ukrainę w tym tygodniu"

- oświadczył prezydent. 

Pomoc dla Ukrainy. Zełenski dziękuje za wsparcie

"Dziękuję szefowi większości Chuckowi Schumerowi i szefowi Partii Republikańskiej Mitchowi McConnellowi za ich silne przywództwo w propagowaniu tej dwupartyjnej ustawy oraz wszystkim amerykańskim senatorom z obu obozów, którzy za nią głosowali" - napisał Zełenski w mediach społecznościowych. 

Zełenski wyraził też uznanie dla wsparcia, jakie okazał dla ustawy pomocowej prezydent Joe Biden. Wskazał, że Ukraina „szczególnie potrzebuje obecnie” broni dalekiego zasięgu, artylerii i systemów obrony powietrznej. 

„To są niezbędne środki aby jak najszybciej doprowadzić do sprawiedliwego pokoju”

- napisał Zełenski. 

 Źródło: PAP, niezalezna.pl

 

#Senat USA #pomoc dla Ukrainy

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
am
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo