Pomimo pandemii wraz z rozpoczęciem roku szkolnego w Hiszpanii powróciła polemika związana z tzw. edukacją afektywno–seksualną, o której pisze dziennik "El Mundo". Program Skolae skierowany jest „do dzieci i młodzieży w wieku od 0 do 18 lat” i ma je uczyć „różnorodności afektywno-seksualnej”. Zajęcia będą obowiązkowe, a uczniowie oceniani.
Socjalistyczny rząd autonomicznej wspólnoty Nawarry zapowiedział wprowadzenie we wszystkich ośrodkach edukacyjnych tego regionu kontrowersyjnego programu Skolae, skierowanego „do dzieci i młodzieży w wieku od 0 do 18 lat, jako narzędzia nauczania różnorodności afektywno-seksualnej” – poinformował dyrektor ds. edukacji lokalnego rządu Carlos Gimeno, cytowany przez „El Mundo”.
Program Skolae został anulowany w czerwcu br. przez Sąd Najwyższy w Nawarze (TSJN) z powodu nieprawidłowości w jego wprowadzaniu, z pominięciem analizowania treści. W czwartek regionalny rząd Nawarry zapowiedział wprowadzenie Skolae dekretem, jako przedmiotu obowiązkowego dla uczniów i podlegającego ocenie. Program odrzuciły hiszpańskie partie prawicowe - PP i Vox oraz organizacje tzw. feministek historycznych.
Według Vox jest to „zamach na wolność wyboru dokonywanego przez rodziny”. Prezes Vox Santiago Abascal wyraził obawę, że przykład Nawarry zostanie powielony przez inne regiony autonomiczne, które wprowadzą do nauczania ogólnego temat "ruchu LGTBI i tożsamości płciowej" – pisze „El Mundo”.
Abascal zapowiedział kontynuowanie zawieszonej podczas pandemii kampanii „sprzeciw sumienia” i wprowadzenie rodzicielskiego mechanizmu kontrolnego treści przekazywanych w szkołach, nazywanego "PIN parental" (PIN rodzicielski), we wszystkich regionach autonomicznych kraju.
Mechanizm kontrolny polega na uprzednim informowaniu rodziców przez dyrekcje szkół o wprowadzaniu dodatkowych zajęć, aby ci mogli się na nie zgodzić lub odmówić. Prawo do weta rodzicielskiego obecnie istnieje tylko w regionie autonomicznym Murcji, gdzie prawicowy rząd utrzymuje się dzięki poparciu Vox, i w lutym br. zostało zaskarżone do sądu przez ministerstwo edukacji za „pogwałcenie fundamentalnego prawa do nauczania”.
Platforma feministyczna Sojusz Przeciwko Wymazywaniu Kobiet (La Alianza contra el Borrado de las Mujeres) odrzucił włączenie do szkół „treści antynaukowych i sprzecznych z edukacją”. Feministki skrytykowały według "El Mundo" to, że program Skolae „odwołuje się do zasady niedyskryminowania ze względu na 'orientację seksualną lub tożsamość płciową', która to terminologia implikuje, że "nie istnieje płeć biologiczna" i jest zastępowana przez koncepcję autodeterminacji płciowej - poczucie tożsamości seksualnej odczuwanej w sposób indywidulany.
Sojusz potępił przeprowadzane w szkołach w Madrycie pogadanki w ramach zajęć z edukacji afektywno-seksualnej pt. „Nie tylko kobiety menstruują”, podczas których propagowano treści proqueerowe, „instrumentalizujące dzieci w celu obrony interesów określonych szkół myślenia” – napisał „El Mundo”.
Zdaniem rzecznika ds. edukacji z ramienia Vox Joaquina Roblesa „dobra edukacja koncentruje się na treściach obiektywnych, jak fizyka czy chemia, a nie na przekazywaniu ideologii płci”.
„Ale socjaliści z lewicowych partii PSOE i Podemos chcą szkoły na swoją miarę, aby nie kształciła profesjonalistów, lecz aktywistów”
- oświadczył Robles.
Program Skolae jest już obecny w 196 ośrodkach edukacyjnych Nawarry - 160 publicznych, 24 mieszanych (państwowo-prywatnych) oraz w 12 państwowych przedszkolach dzieci do 3 lat. Teraz rząd regionalny opowiedział się za obowiązkowym wprowadzeniem programu do wszystkich szkół finansowanych przez państwo, tzn. także do religijnych szkół mieszanych w Nawarze.